Yıl:30  Sayı: 392  Eylül 2019 Mükellef 


....HAK İSTİYORUZ !


Metin DAY 97 yılında SMMM liğ i(dikkat Geçicilerden değil ) sınavla almış lisans ve yüksek lisans sahibi Mesleğini seven YMM liğe saygılı sınavlara 2009 da girmeye başlamış 4 dersi dersi 2015 diğer 6 dersi zamana yayarak hepsinden geçerli not almış. Ortalama 65 olması gerektiği için 63 kalınca YMM alamamış. DAY haksızlık bu durum diyerek itiraz etmiş TÜRMOB Tekrar ek sınav 2015 ten beri koyduramamış. Benim durumu da 10 dersi vermiş ortalaması tutmayan ege de 50 arkadaş başarısız oldum pisikolojisi ile baş başa bırakılmıştır. dediler. Kimilerinin sağlık durumunun ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çekti.

Yaptığımız söyleşide Metin DAY itiraz ettiğini atanan bilirkişinin de kendileri ile muhatap dahi olmadan aleyhte karar çıktığını, TÜRMOB'den niceliğe ve kaliteye önem veriyoruz cevabını aldıklarını da belirti.

Bu esnada Avukatının da öldüğüne vurgulayan DAY TÜRMOB 'nin 2016 gn kurulunda bu Bursa ve Konya dan aynı durumda olanların önerge verdiklerini ve kabul görmediğini duyduğunu vurgulayarak taleplerinin bir an önce ek sınav hakkı tanıması olduğunu söyledi.

3568 sayılı meslek yasalarını değiştiren 5786 sayılı meslek yasasından sonra yaklaşık 2000 kişi kamu görevlisine test usulü ile 2 saatlik sınavla (kendi yeterlilikleri revizyon gibi zor derslerden normal sınav ) vermelerinin de haksızlık olduğu dikkat çeken DAY Kalite ve nicellik ayarlamaları yapıyoruz diyen TÜRMOB yöneticilerinin ve ilgililerin vicdanlarına durumu örnek olarak sunuyor...

Ek sınav hakkı talebimizin bir an önce işleme koyulmasını beklerken hukuksal mücadelemizi devam ettireceğiz. AB insan haklarına kadar sürdürmeye kararlıyız dedi

Mükellef diyor ki

 SMMM staj notu var ortalamaya etki ediyor yanında staj yaptığı kişiden eş dost ahbab ilişkisi ile 100 puan alabilir..Ama YMM lerin böyle bir avantajı yok..Ve YMM sınavları çok zor ortalama olmamalı Geçer not olmalı kanaatindeyiz.

MükellefTV den tamamını izlemek için tıklayınız