Yıl:30  Sayı: 319 OCAK 2012 Mükellef 


İYMM Odasının Konuğu Adnan ERTÜRK
DENETİMDE ÇOK BAŞLILIK BİTECEK. !


İstanbul YMMM Odası tarafından düzenlenen aylık periyodik bilgilendirme toplantısına Vergi Denetim Kurulu Başkanı Adnan ERTÜRK konuşmacı olarak  katıldı.  Oturum Başkanlığını İYMMO Başkanı Sezai ONARAL'ın yaptığı toplantıda Vergi Denetim Kurulu Başkanı  ERTÜRK YMM'lere yeni kurulan Vergi Denetim Kurulu ile ilgili bilgi aktardı. Daha sonra Katılımcıların sorularını cevapladı. Toplantının 2 . bölümünde İstanbul Bilgi Üniverisitesi Araştırma Görevlisi Seda PEREK Şirket Değerleme Sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Sunum yoğun ilgi gördü ve tartışmalı geçti.

Adnan ERTÜRK: "Maliye Bakanlığı bünyesinde,  10 Temmuz 2011 tarihinde 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile faaliyete geçen Vergi Denetim kurulu Başkanlığının hedefi Türkiye`nin en kaliteli kurumlarından birisi olmak. Vergi Denetim Kurulu Başkanı Adnan ERTÜRK, kurumun bugün itibariyle etle kemiğe büründüğünü belirterek, "Şu anda denetleme yapan sadece vergi müfettişlerimiz var. Koordinasyonu sağladık. Ülkemizin en büyük denetim birimlerinden birisiyiz. Mükelleflerimizin mağdur olmamasını istiyoruz" dedi.


Vergi Denetim Kurulu Başkanı Adnan Ertürk, İstanbul YMMM Odasının organize ettiği `Vergi Denetim Kurulu`nun Yapısı ve Yeni Dönemde Vergi İncelemeleri` konulu toplantıda bilgi verdi.
10 Temmuz 2011 tarihinde 646 sayılı KHK ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının kurulduğunu belirten Ertürk, Türkiye genelinde 40 grup başkanlığının kurulduğunu söyledi. Vergi müfettişlerinin belirlendiğini söyleyen Ertürk, personel seçimine önem verdiklerini dile getirdi.

Adnan Ertürk, "Bu kurul personeli nasıl seçecek? Bu kurula çok dikkatli eleman alınacak. Sınavlar çok önemli. Elemanları ince elenip sık dokuyarak seçeceğiz. Çok iyi yetiştirilecekler. Ondan sonra yetenek imtihanına girecekler. Tabiri caizse işinin ehli ve uzmanı, liyakat sahibi, hukuka saygılı olacaklar. Çünkü kurul bu insanlarla çalışır. Hedefimiz bu ülkenin en kaliteli kurumlarından biri haline gelmek. Bu hem Maliye Bakanlığı hem de mükelleflerimiz açısından çok mühim. Mükelleflerimizden ne bir kuruş fazla vergi alalım, ne de bizim bir kuruşumuz mükellefimizde kalsın.

Hedefimiz bu idareyi yakalamak" diye konuştu."KURUM ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ" Maliye Bakanlığındaki denetimde çok başlılığının önlendiğini söyleyen ERTÜRK, Kurumumuz denetimde çok başlılığı bitirecek dedi. "Müfettişlerimiz belirlendi. Vergi idaresi bugün itibariyle ete kemiğe büründü. Teşkilatımızda 4 bin 800 civarında vergi müfettişi var. Ülkemizin en büyük denetim birimlerinden birisiyiz. Vergi denetim kuruluna niçin ihtiyaç duyuldu? Bu işin yapılması gerekiyordu.  Bana göre doğru bir şekilde yapıldı. Koordinasyon anlamında olsun, hedefe odaklanma anlamında olsun her şey dört dörtlüktü. Dışarıda bakan birisi tek bir kişiyi görecek. Sadece denetimi vergi müfettişi yapacak. Mükellefin tek bir muhatabı olacak. Bu da vergi müfettişleri.  Bakanlıkta tek bir denetim birimi var. O da bizim başkanlığımız" şeklinde konuştu.

İstanbul YMMM Odası Başkanı Sezai ONARAL, bürokrasiden gelen birisi olarak bunlarının ne denli önemli olduğunu bildiğimiz için hem sizden bilgi almak hem de üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyuz dedi.  Vergi Denetim Kurulu Denetimde çok başlılığı giderecek. ONARAL kamu Gözetim Kurulu KHK ile kuruldu. Her ne kadarda tasvip etmesekte kabul etmeliyiz.Dünyada da buna benzer kurumlar var. Bizdeki tüm yetkileri kendinde topluyor. Zamanla istenilen verim elde edilir kanaatindeyim. Mesleğimizin önemini artırıcı faydaları da olacaktır düşüncesindeyim açıklamalarını yaparak sözü  Vergi Denetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan ERTÜRK' e verdi

Toplantının 2. Bölümde oturum başkanlığını İstanbul YMMM Odası Başkan Yardımcısı H.İbrahim AKTAN  ın yaptı. Konuşmacı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi araştırma görevlisi Seda PEREK Şirket Değerleme Sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Sunum yoğun ilgi gördü ve tartışmalı geçti.

Toplantıda konuşmacılara konuşmalarını bitirince günün anısına plaket verildi.

Toplantının 1. Bölümü Adnan ERTÜRK konuşmalarını TV den izlemek için tıklayınız......

Adnan ERTÜRK soruları cevaplandırmasını izlemek için tıklayınız.. ....


Seda PEREK'in sunumunu TV 'den izlemek için tıklayınız