Yıl:40  Sayı: 394  Mayıs   2020 Mükellef 

 
Dikkat..!!! TÜRMOB Gn. Sekreteri Yahya Yahya ARIKAN;
TÜRMOB YARDIMLAŞMA FONUNDAN KİMLERİN,
NASIL YARARLANABİLECEĞİNİ CEVAPLADI
.......!

Bugün (16-05-2020)  TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yahya Yahya ARIKAN ile tele söyleşi de gündemi değerlendirdik.

Kendisine Korona Virüs (Covid19)  sebebiyle tedavi gören , hayatını kaybeden meslek mensupları  ile maddi sorun yaşayan meslek mensuplarına TÜRMOB’un desteği olup olmadığını sorduğumda;

 Yahya ARIKAN ;  Meslek mensuplarının bu dönemde mağduriyetinin giderilmesi için Halk Bankası ile TÜRMOB üyelerine kredi verilmesi konusunda anlaşma yaptıklarını ayrıca TÜRMOB’un Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan meslek mensuplarının faydalanması için çalışma bitirdik dedikten sonra ben sordum Sayın Yahya ARIKAN cevapladı.
 

 ARIKAN Meslek mensuplarının bu dönemde mağduriyetinin giderilmesi için Halk Bankası ile TÜRMOB üyelerine kredi verilmesi konusunda anlaşma yaptıklarını ayrıca TÜRMOB’un Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan meslek mensuplarının faydalanması için çalışma bitirdik dedikten sonra ben sordum Sayın Yahya ARIKAN cevapladı.

Soru:  Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Fonunu kimler kullandı ve kimlere kullandırtacaksınız?

Yahya Yahya ARIKAN : Fondaki  para büyük doğal afet durumunda meslektaşların yaralarını sarmak için biriken ihtiyat akçesidir.  Bu fondaki para bugüne kadar Deprem ve sel  felaketlerinin olduğu bölgeler  ile Reyhanlı’daki patlamadan etkilenen meslek mensupları ve  bürosunda yangın meydana gelen meslek mensuplarına kullandırılmıştır.

Soru: Corona Virüs salgının yaşandığı şu günlerde TÜRMOB üyelerini Sosyal Yardım Dayanışma Fonun’dan hangi koşullarda yararlandıracaksınız?

 Yahya Yahya ARIKAN: Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebi ile Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu’nun kullandırılması  meslek mensuplarının hastalığa yakalanması , yoğun bakıma alınması ve  vefatı halinde kullandırılacaktır.

1- Yapılan testin pozitif çıkması durumunda hastaneye yatırılan meslek mensuplarına defaten nakdi yardım yapılacak.

2- Yoğun bakıma alınan meslek mensubunun evi/bürosu kira ise kira, elektrik, su, ısınma gibi  giderlerine destek  olmakla beraber  defaten nakit yardım yapılacaktır.

Soru: TÜRMOB  olarak Meslek mensubunun vefat etmesi durumunda nasıl yardımlar yapıyorsunuz?

Yahya Yahya ARIKAN:

-  Vefat eden meslek mensubunun eşine, evli değilse ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılmak suretiyle birinci derecede mirasçılarına nakit yardım yapılacaktır. Yapılıyor da

-Vefat eden meslek mensubunun oturduğu ev kira ise üyenin eşine evli değilse ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılmak suretiyle birinci derece mirasçılarına bir yıllık kira desteği yapılacaktır.

Soru: Vefat eden meslek mensubunun halen eğitim gören çocuğu varsa bu durumda desteğiniz var mı?

Yahya Yahya ARIKAN: Vefat eden meslek mensubunun çocuklarına  eğitim yardımı yapılması 2020-2021 eğitim öğretim yılı başında değerlendirilecektir.

Soru: Meslek mensubunun sosyal yardım almasında başka kriteriniz var mı?

Yahya Yahya ARIKAN: Üyelerimizin 2019 Yılı aylık gelir ortalamasının net 7.000,00 TL’nın altında olması halinde yardımlar yapılacaktır. Aylık net gelirinin bu tutarın üzerinde olması halinde Fon Yönetim Kurulu üyenin ya da birinci derece mirasçılarının maddi durumuna yönelik  maddi değerlendirme yaparak yardım edip etmeme kararı almada yetkilidir.

Soru: Bağımlı çalışan meslek mensubu işsiz kaldığı taktirde Sosyal Yardım Fonu’ndan nasıl yararlandıracaksınız?

Yahya Yahya ARIKAN : Bağımlı çalışan ya da bağımsız çalışan hepsi TÜRMOB üyesidir. Yukarıda anlattığım durumlarda bağımlı çalışan meslek mensubu da fondan faydalanacaktır..  diyerek Yahya ARIKAN meslektaşlarımızın sağlık yönünden etkilenmemesi en büyük temennimizdir fakat sorunlarında da TÜRMOB olarak yanındayız diye sözlerini tamamladı.


 

Ana Sayfaya