Yıl:40  Sayı: 400  OCAK  2020 Mükellef 

ERHAN YAŞARDAN  ÖZÜR

 5. SORUYA VERDİĞİM CEVAP İÇİN SAYIN TÜRMOB BAŞKANIMIZ YAHYA ARIKAN DAN ÖZÜR DİLİYORUM ÜYESİ OLDUĞUM İZMİR SMMMO BAŞKANIMIZ VEDATA ADAK IN  TÜRMOB WHATupp grubundan ARIKAN bizi attı iddİalarınıN doğru olmadığını ,

ARIKAN nın açıklamalarını  Mükellef gazetesinde okuduğum için  Sayın ARIKAN ve TÜRMOB YÖNETİMİNDEN ÖZÜR DİLİYORUM

Mükellef Gazetesini de  ciddi ve araştırmacı lığından dolayı tebrik ediyorum

 

Türkiye Genç Grup Başkanı Erhan YAŞAR sorularımızı cevapladı ?

Türkiye Cumhuriyetci Muhasebeciler Gurubu başkanı  İzmir den  (İZMİR SMMMO üyesi)  Ecrin Muhasebe LTD. ŞTİ nin kurucusu SMMM Erhan YAŞAR Mükellef Gazetesinin COVİD-19 Ekonomik krizi ve İZSMMMO başkanı Vedat ADAK TÜRMOB Gn. Sekreteri Yahya Arıkan İZSMMMO nı kıskan dığı için bizi TÜRMOB WhattUpp grubundan çıkardı iddialarına neler  söyleyeceksiniz ? dedik cevapladı ?

Mükellef KÜRESEL VE ULUSAL KRİZ COVİD-19 YENİTİP KORONOVİRÜSÜN EKONOMİYE ETKİLERİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Türkiye Cumhuriyetci Muhasebeciler Gurubu başkanı Erhan YAŞAR Covid-19  salgınının yavaşlatılması ve engellenmesi amacıyla dünyanın her yerinde benzer tedbirler alınıyor. Bu tedbirlerin başında “sosyal mesafelendirme” geliyor. Sosyal mesafelendirme sağlanması için insanların bir arada bulunduğu mekanlar kapatılıyor. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının resmi olarak açıklandığı 10 Mart’tan itibaren pek çok tedbir alındı. Bu kapsamda eğlence yerleri, spor tesisleri ve lokanta gibi iş yerlerinin faaliyetleri durduruldu, hava yolu ile ulaşımda kısıtlamalara gidildi.

*Bazı iş yerlerinin faaliyetleri durdurulunca, doğal olarak bu iş yerlerine girdi sağlayan sektörlerin de üretiminde düşüş olacak.

*Bu nedenle sadece faaliyeti durdurulan sektörler değil, bunlara girdi sağlayan sektörlerde de daralma ve istihdam kaybı yaşanacak. Ayrıca daralan sektörlerde ücretsiz izin ve işten çıkarma uygulamaları yaşanacak, bu sektörlerde çalışanların gelirleri düşecek.

*Bunun sonucu olarak tüketim talebi düşecek ve tüketim malı sektörlerinin üretimi azalacak. Bu üç etkinin ilk ikisini “doğrudan etki”, üçüncüsünü de “dolaylı etki” olarak tanımlayabiliriz.

Çok etkilenen sektörler

*konaklama ve yiyecek hizmetleri

*seyahat acentesi, tur operatörü, diğer rezervasyon hizmetleri ve ilgili hizmetler

*yaratıcı sanatlar, gösteri sanatları ve eğlence hizmetleri; kütüphane, arşiv, müze ve diğer kültürel hizmetler; kumar ve müşterek bahis hizmetleri

*spor hizmetleri ile eğlence ve dinlence hizmetleri  ve hava yolu taşımacılığı hizmetleri

Az etkilenen sektörler:

*Tekstil, giyim eşyası, deri ve ilgili ürünler ve perakende ticareti

VİRÜS KRİZİNDE MALİ MÜŞAVİRLER NASIL ETKİLENİR ?

T Erhan YAŞAR Sizlerinde bildiği gibi virüsün Ülkemizde görünmesiyle birlikte, aşama aşama bazı tedbirler alındı. Bu tedbirlerle birlikte İhracat rakamları bir hayli geriledi. Üretimin durduğu sektörler oldu. Bunlara bağlı olarak hemen hemen her sektörde Ticaret durma seviyesine geldi.  Tabii buna bağlı olarak bizlerde Mali Müşavirler olarak her sektöre hizmet verdiğimizden dolayı Ücret tahsilatlarında zorluk çekerken, Hizmet sunma noktasında daha fazla hizmet sunmak zorunda kalacağız. Bu süreçte Sağlık çalışanları, Gıda çalışanlarından sonra en çok fedakarlık yapan Sektör Muhasebe sektörüdür. Her zaman olduğu gibi bu zorlu süreçte de Meslektaşlarımız Ülkemiz Ekonomisine çok büyük katkılar sunmaktadır. Kısa çalışma ödeneği ile birlikte Meslektaşlarımız yoğun bir sürece girdi. Şubat/2020 KDV Beyannamelerinin 23 Mart a kadar beklenerek 23 Mart 2020 akşamı ertelenmesi meslektaşlarımızı bu riskli ortamda fazlasıyla zor süreçten geçirmiştir. Mart/Nisan/Mayıs 2020 Dönemine ilişkin Beyan edilmesi gereken beyan ve bildirimlerin ertelenmesi Meslektaşlarımızın sağlığı açısından tarafımca olumlu karşılanmaktadır. İnşallah bu Virüsten Ülkemiz ve Dünya biran önce kurtulur. Hayatımız normal akışına en kısa sürede döner.

TÜRKİYE CUMHURİYETÇİ MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU ÇALIŞMALARI NASIL GİDİYOR?

Türkiye genç Muhasebeciler Gurubu başkanı Erhan YAŞAR Kurulmuş olduğumuz 2016 yılından bugüne kadar sürekli Mesleğimizin ve Meslektaşlarımızın hak ve menfaatleri için emel verdik ve vermeye devam ediyoruz. İlk günkü gibi aynı çizgide aynı yolda hızla ilerlemeye devam ediyoruz.  Türkiye CUMHURİYETÇİ MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU olarak sadece seçim zamanı değil, her zaman Mesleğimiz ve Meslektaşımız için çalışmalarımız sürüyor. İzmirde 8 Grup bulunmaktadır. Bakın bu 8 Gruptan seçim bittikten sonra çalışmalarına bizim kadar devam eden başka bir grup bulunmamaktadır. Biz grup olarak her zaman Meslektaşlarımız için çalıştığımızı ispatladık. Sadece seçimden seçime Meslektaşlarının kapısını çalan bir grup olmadığımızı ve Sadece Seçim Grubu olmadığımızı Meslektaşlarımız için her zaman çalışarak ortaya koyduk. Bugünlerde seçim varmı? Hayır ancak biz Meslektaşlarımızın bu zorlu süreçte Kredi kullanabilmesi için, beyan ve bildirimlerin ertelenmesi için bir çok girişimlerde bulunuyoruz.

SİZCE MALİ MÜŞAVİRLER BU SÜREÇTE TÜRMOB’DEN NE BEKLİYOR?

Türkiye genç Muhasebeciler Gurubu başkanı Erhan YAŞAR
Bizler Mali Müşavirler olarak Türmob Başkanımızdan ve Türmob yöneticilerimizden bu zorlu süreçte üyelerine maddi ve manevi anlamda destek sağlamalarını bekliyoruz. TÜRMOB olarak Sosyal yardımlaşma fonumuz bulunmaktadır. Son günlerde bu fon birçok tartışmaya konu oluyor. Ancak TÜRMOB yöneticilerimizden gelen açıklamalar Meslektaşlarımız için çok üzücü, bu Fonun kullanılması için Doğal Afet , Deprem söz konusu olması gerekli diyorlar. Bundan daha büyük doğal afet veyahut deprem olabilirmi? Deprem olduktan sonra Meslektaşlarımızı kaybettikten sonra bu fonu kime kullandıracağız? Bu fonun amacı adı üstünde Sosyal Yardımlaşma bu zorlu süreçte bu fon teminat gösterilerek Kamu Bankaları veyahut Özel Bankalar ile anlaşma yapılarak Meslektaşlarımıza Kredi kullandırılamazmı? Kosgeb, KGF, Kredilerinden Şirketlerin dışında Şahıs Meslektaşlarımız da kullanabilmeli. Esnaflar Kredi Kefaletten Kredi Kullanabiliyor. Yıllık ödedikleri aidatlar : 300,00-TL, Ticaret Odaları KGF Kredileri kullandırıyor. Yıllık ödedikleri aidatlar :500,00-TL Bizler hiçbiryerden Kredi kullanamıyoruz. Ödedimiz aidatlar Nisbi aidat varken ortalama: 1500,00-TL , Nisbi kalktıktan sonra yıllık: 600,00-TL bizler örgütümüze daha fazla aidat ödediğimiz halde bize daha az imkanlar sunuluyor. Türmob yöneticilerimizin üyelerine daha fazla sahip çıkma zamanı gelmiştir. Eğer yöneticilerimiz 30 yıldır böyle Olağanüstü durumlar için herhangi bir eylem planı hazırlamadılar ise bu onların ayıbıdır. Meslektaşlarımızın örgütümüzden bunları beklemesi çok doğal.

 

SON GÜNLERDE TÜRMOB YÖNETİCİLERİ İLE İZMİR ODA BAŞKANI İLE BİR KRİZ SÖZ KONUSU BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Türkiye genç Muhasebeciler Gurubu başkanı Erhan YAŞAR
 

Bu konuda son günlerde olumsuz duyumlar alıyoruz. Burada İzmir Mali Müşavirler Odası Başkanımıza yapılan doğru bir hareket değildir. Ancak tabii bunun öncesini de araştırmak değerlendirmek lazım. 2016 Yılında Sayın Bakanımız ve Sayın Başkanımız Türmob Başkan adayımız Dr.Masum TÜRKER İzmir Mali Müşavirler Odasına alınmıyor. Özel bir otelde seçim propagandası gerçekleştiriliyor. 2019 Ekim seçimlerinde bu sefer Türmob Başkan Adayı ve mevcut Türmob Başkanımız Sayın Emre KARTALOĞLU ve Sayın önceki dönem Türmob Genel Sekreterimiz ve mevcut dönem Türmob Genel Sekreterimiz Yahya ARIKAN İzmir Mali Müşavirler Odasında Başkanın odada olmasına rağmen Başkanlık Makamınca seçim propagandası yaptırılmıyor. Bizler her ne kadar farklı gruplarda olursak olalım. Bizler Meslektaşız, her zaman yüz yüze gelen bir araya gelen insanlarız. Birbirimize daha saygılı davranmalıyız. Bizler birbirimize saygı gösteremezsek. Kamuoyundan nasıl saygı bekleriz. Dolayısıyla Eşit ve Adil olarak her adaya eşit mesafede davranırsak, seçim sonuçları nasıl gelişirse gelişsin birlikte çalışma anlamında daha kolay ortak çalışmalar yapabiliriz. Bizler düşman değil, kardeşiz. Bu durumların aşılacağını Birlik Beraberlik içerisinde HEPBERABER çalışmalar yaparak, HEPBİRLİKTE Mesleğimizin sorunlarının çözümlerine odaklanıp, Meslektaşlarımız ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz. Unutmayalım ki bizler koltukların sahibi değil, o koltuklarda Meslektaşlarımıza fayda sağlamak için geçici bekçileriyiz.