Yıl:35 Sayı: 335 Ağustos  2015 Mükellef 

HANGİ BARIŞ’IN MUHASEBESİNİ TUTALIM ?????

SEVR BARIŞININ MI? LOZAN BARIŞININ MI?

“Ülkemiz zorlu bir virajdan daha geçiyor.Son zamanlarda yaşanan politik ve ekonomik gelişmelerle birlikte çıkartılan ‘huzursuzluktan’ rahatsızız.Daha önce de vurguladığımız ve söylediğimiz gibi bizler;savaşın değil,barışın,ortak aklın muhasebesini tutmak istiyoruz”

( Yahya Arıkan, İSMMMO Bizden Haberler 03/08/2015)

Değerli Meslektaşlar, ABD ve AB destekli bölücü terör örgütü PKK her gün bombalı saldırılar düzenliyor,bu saldırılarda askerlerimiz ve polislerimiz şehit ediliyor. Bu gelişmelere sessiz kalan ve PKK terörünü kınamak adına her hangi bir açıklama yapmayan Oda başkanı terörü basite indirgeyip “çıkartılan huzursuzluk” tabirini kullanıyor. Amacı,içeriği ve hedefi olmayan bir barış’tan bahsediyor.

Yahya Arıkan’a soruyoruz. Hangi barıştan söz ediyorsunuz?

8 Ağustos 2015 günü İstanbul Bakırköy’de “Barış Bloku” adı altında HDP,DİSK,KESK,TTB,TGC tarafından düzenlenen ve YCHP’nin de açık destek verdiği bir miting yapıldı.Barış adına yapılan bu mitingde PKK çaputları dalgalandırıldı.Tüm alan Apo posterleri ile donatıldı. Size göre bu miting doğru mudur? Dile getirilen talepleri meşru ve haklı buluyor musunuz?

Barış, demokrasi,insan hakları vb. sözlerin arkasına sığınmak suretiyle bölücülüğü güler yüzlü hale getirmeye çalışan HDP’ nin samimiyetine inanıyor musunuz?

Ayrıca “çözüm süreci devam ettirilmez ise bütün Türkiye’yi savaş alanına çeviririz” diyen bir anlayışın barıştan bahsetmesi abesle iştigaldir. Bu gün ülkemizin her tarafında terör saldırısı yapanlara Devletin bir cevabı olmayacak mı? Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devletinin teslim mi olması gerekiyor veya isteniyor?

Diğer taraftan, savaş halinin iki devlet veya devletler arasında söz konusu olabileceği tüm otoritelerce kabul edilmişken Türk Devletinin terörle mücadelesine “savaş” tanımı koymaktaki maksadınız nedir? PKK bir devlet midir yoksa bir terör örgütü müdür? PKK devlet olmadığına göre terörle mücadeleyi “savaş” diye tanımlamak Türkiye Cumhuriyeti ile PKK terör örgütünü eşit görmek anlamına gelmiyor mu?

Bilindiği gibi Osmanlı Devletinin imzaladığı ve Türkiye’yi parçalayan SEVR anlaşmasına da “Barış” anlaşması deniliyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşı sonrasında Emperyalist devletleri masaya oturtarak Ülkemizin birliğini, bölünmezliğini ve bağımsızlığını sağlayan LOZAN anlaşmasının adı da “Barış” anlaşması idi.

“Barış Bloku” mitinginde hem kundakçılık yaparak yangın çıkarıp hem de itfaiyeci rolüne soyunanlar ‘ SEROK APO’ diye bağırıyorlardı. “Serok Apo” diyenler SEVR BARIŞI istiyor. Kürd’ümüzle ve Türk’ümüzle bütün Türk Milleti ise LOZAN BARIŞI istiyor.

Şimdi size ve sizin bu tavrınıza sessiz kalmak suretiyle söylediklerinizi zımnen kabul eden iktidar ortağınız Meslekte Birlik grubu mensuplarına soruyoruz:

Hangi barışın muhasebesini tutmamızı öneriyorsunuz ?

Sevr Barışının mı, Lozan Barışının mı?

Şunu Bilin ki, Meslek Camiası her zaman Lozan Barışının arkasındadır ve Lozan Barışının muhasebesini tutacaktır. 13/08/2015

Saygılarımızla
Oktay YEŞİLYURT
TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ Başkanı ( T M B )

Belma SABUNCU
TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ ( T M B ) Başkanı Sekreteri