Yıl:34  Sayı: 336 ARALIK 2015 Mükellef Kurumsallaşmak isteyene  TÜRMOB desteği geliyor!

TÜRMOB olarak, ‘Biz kurumsallaşmak istiyoruz’ diyen meslek mensuplarına yardımcı olabilmek için alt yapı hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Ymm. Ülkü SÖNMEZ, meslek mensuplarına ortaklıklar kurmalarını tavsiye ederek, “Sosyal yaşantımızı düzene sokmak, bilgi paylaşımımızı arttırmak, birlik olmanın avantajlarından faydalanmak istiyorsak mutlaka bir araya gelmek zorundayız” diye konuştu.

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) evsahipliğinde, TÜRMOB Genel Saymanı Yeminli Mali Müşavir Ülkü SÖNMEZ, TESMER LUCA Proje Koordinatörü Smmm. Cenk İçer ve GİB Entegratörü İŞNET Satış Yöneticisi Gizem Oysal’ın sunumunda, ‘E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv, Kayıt Saklama, Entegrasyon ve Arşivleme Çözümleri’ konulu seminer düzenlendi. BSMMMO’nun BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında düzenlenen seminere meslek mensupları yoğun katılım gösterdi. Seminerin açılış konuşmasını yapan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, “Maalesef iş dünyası, e-fatura ve e-defter uygulamalarının sadece serbest muhasebeci mali müşavirleri ilgilendirdiğini düşünmektedir. Meslek mensupları olarak mükelleflerimiz cezalı duruma düşmesin diye e-fatura uygulaması ile ilgili başvuruları yaptık, ancak fiilen e-fatura sistemini kullanmak mükelleflerin elindedir. Şirketleri ilgilendiren birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da meslektaşlarımız büyük bir gayret göstererek e-fatura sisteminin mükelleflerimiz tarafından hatasız kullanılması için çaba sarf etmektedirler” dedi.

“KENDİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİDİRLER”

E-fatura ve e-defter kullanma zorunluluğunun başta daha az mükellefi ilgilendirirken, bugün e-fatura kullanımı için ciro limitinin 10 milyon TL’ye indirilmesi ile daha fazla mükellefi ilgilendirir hale geldiğini dile getiren BSMMMO Başkanı SÖNMEZ, “Bu da dolayısıyla daha fazla meslektaşımızı ilgilendirir olmuştur. Bu nedenle, son derece ağır sonuçlar yaratan e-fatura ve e-defter uygulamalarının mükelleflerimize en iyi şekilde anlatılması çok önemlidir” diye konuştu. Gündeme ilişkin de görüşlerini paylaşan Ahmet Hikmet SÖNMEZ, şunları söyledi: “Terör örgütleri kurarak, eğiterek, silahlandırarak, petrol, doğalgaz ve enerji bölgelerini kontrol altına alarak, kendi kurmuş oldukları terör örgütlerine karşı sözde savaşan milyonlarca sivil insanın ölümüne ve mülteci konumuna düşmesine sebep olan NATO ve Batı ülkeleri, kendilerini gözden geçirmelidirler. G20 Zirvesi’ndeki emperyalist ülkelerin, Antalya’da bir araya gelişi, dünyanın barışı, refahı ve mutluluğu için mi, yoksa dünyayı kendi çıkarları ve sömürü düzenlerini yeniden dizayn etmek için midir? Bunu sorgulamak gerekir. Ve inadına, kar hırsıyla dünyayı kana bulayanlara karşı, barış ve kardeşlik duygusu ile insanlığın bir arada yaşaması için çabalamamız, emeğin en yüce değer olarak karşılığını bulması umudunu taşımamız gerekiyor.”

MESLEK DE GELECEK DE GENÇLERİN

BSMMMO Başkanı SÖNMEZ’in ardından ise TÜRMOB Genel Saymanı Ymm. Ülkü SÖNMEZ söz aldı. TÜRMOB faaliyetleri ve güncel mesleki konular hakkında açıklamalarda bulunan TÜRMOB Genel Saymanı Ymm. SÖNMEZ, konuşmasına LUCA programının başarısından bahsederek başladı. Programın kullanım kolaylıklarını dile getiren Genel Sayman Ymm. SÖNMEZ, haksız rekabet modülüne de değinerek, “Muazzam bir başarı yakaladık. Son olarak, sisteme sözleşmelerini girmeyen meslek mensuplarını Odalara bildirdik. Ve kendilerine resmi yazılarını gönderdik” dedi. Konuşmasında meslek mensuplarına ortaklıklar kurmalarını tavsiye eden Ülkü SÖNMEZ, “Sosyal yaşantımızı düzene sokmak, bilgi paylaşımımızı arttırmak, birlik olmanın avantajlarından faydalanmak istiyorsak mutlaka bir araya gelmek zorundayız” diye konuştu.

MESLEĞİN KALİTESİ ARTACAK

SÖNMEZ, TÜRMOB olarak bu konuda çalışmalar yürüttüklerini de duyurarak, şu bilgileri paylaştı: “Kurumsallaşma ve kalite için alt yapımızı hazırladık. Bunlarla ilgili daire başkanlıkları oluşturuyoruz. Size her konuda yardım edeceğiz. Üç kişi toplanıp ‘Biz kurumsallaşmak istiyoruz’ dediğinde apar topar gelip burada ona yardımcı olacağız. Finansmanının sağlanması konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meslektaşın kalitesinin artmasıyla mesleğin de kalitesi artacak. Mesleğin kalitesi arttığında ise meslekte alınan ücretler de yükselecek. Ücretlerin artması ile yaşam standartlarını yükseltecek. Bununla birlikte ise hem ülkemize hem de ailemize daha faydalı olacağız.” BSMMMO’nun BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerin devamında ise TESMER LUCA Proje Koordinatörü Smmm. Cenk İçer ve GİB Entegratörü İŞNET Satış Yöneticisi Gizem Oysal söz alarak, ‘E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv, Kayıt Saklama, Entegrasyon ve Arşivleme Çözümleri’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. Seminer, soru-cevap bölümü ile sona erdi.