Yıl:35 Sayı: 335 Ağustos  2015 Mükellef 


(BSMMMO) Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ
uyardı
Mali müşavirlik için son başvuru: 31 Ağustos

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staja Giriş Sınavı başvuruları için son tarihin 31 Ağustos 2015 Pazartesi olduğunu söyledi.

BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mali Müşavirlik mesleğine giriş aşaması olan ve TÜRMOB tarafından Ankara Üniversitesi aracılığıyla yapılan Staja Giriş Sınavı, 100 sorusu alan bilgisi, 20 sorusu ise genel kültür olmak üzere toplam 120 soruluk test biçiminde yapılan bir sınavdır. Staja giriş sınavı yılda 3 kez yapılmaktadır. Bu dönemki sınav başvurusunun 31 Ağustos 2015 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Staja Giriş Sınavı´na başvurabilmek için, üniversitelerin iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye, muhasebe ve denetim, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, ekonometri, siyaset bilimi, uluslararası finans, ekonomi, bankacılık ve sermaye piyasası, pazarlama yönetimi, bankacılık ve finans, pazarlama, turizm işletmeciliği, turizm ve otel işletmeciliği, hukuk bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olmak gerekmektedir. Staja Giriş Sınavı´nda, sınava giren tüm adayların iki ana başlıkta başarı puanları (Genel Kültür ve Alan Bilgisi) ayrı ayrı ve ortalamaları 50, standart sapmaları 10 olacak biçimde normal dağılıma göre hesaplanmakta, daha sonra bu iki ana başlıkta aldıkları puanlardan ağırlıklı başarı puanları bulunmaktadır. Kısaca, mali müşavir stajını başlatmak isteyen bir adayın Staja Giriş Sınavı´ndan 60 puan alması gerekmektedir” dedi.

ÖDEME SEÇENEKLERİ

Staja Giriş Sınavında Temel Eğitim ve Staj Merkezi’ne (TESMER) nakit yatırılması gereken sınav ve dosya harçlarını adayların kredi kartına 3 taksit şeklinde yatırabileceklerini kaydeden BSMMMO Başkanı SÖNMEZ, “Sınavla ilgili detaylı bilgi ve başvuru konusunda yardım almak isteyen lisans mezunları odamızın TESMER bölümünden destek alabilirler. Ayrıca Staja giriş sınavı için odamız tarafından eğitim kursu açılmaktadır. Alanlarında uzman eğitim kadromuz tarafından verilen eğitimlerde bugüne kadar büyük oranda başarı sağlanmıştır” diye konuştu.