Yıl:34  Sayı: 335 Ağustos 2015 Mükellef 


CUMHURİYET TARİHİMİZİN İLK ERKEN SEÇİM HÜKÜMETİ

TC. nin 63 ncü ilk erken seçim hükümeti Başbakan Prof.Dr.Ahmet DAVUTOĞLU tarafından açıklandı 7 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE YAPILAN 25 NCİ DÖNEM milletvekili genel seçimlerde iktidardaki AKP % 41 civarında oyla asgari hedefi tek başına iktidar için yeterli sayı olan 550/2 =276 milletvekili değil ancak 258 milletvekili çıkardı. AKP başkanı ve Başbakan DAVUTOĞLU nu Cumhurbaşkanı R.Tayyip ERDOĞAN hükümeti kurmakla görevlendirdi...

 

 AKP ilk olarak CHP ile koalisyonu denedi % 24 oyla 131 milletvekilinde kalan ana muhalefet CHP başkanı Kemal KILIÇTAROĞLU ile DAVUTOĞLU koalisyon hükümeti konusunda anlaşamadılar.. Kapıları Koalisyonda yer almayacağım diyerek baştan kapatan % 16 cıvarında oyla 80 milletvekili çıkarmış MHP başkanı Devlet BAHÇELİ ile de yapılan görüşmelerden koalisyon hükümeti çıkmadı.

 

 %13 ,2 civarında 80 milletvekili çıkararan ve gücümüzü PYD ve YDP den alıyoruz özerk kürdistan kurmak istiyoruz diyerek PKK ile bağını inkar etmeyen artan PKK terörü karşısında gördüğü baskı ile PKK silahlı çatışmayı bırakmalı diyerek ortamı yumuşatmaya çalışan HDP başkanı Selahattin DEMİRTAŞ ile koalisyon için görüşmeyen Başbakan DAVUTOĞLU Cumhurbaşkanının ısrarla KILIÇTAROĞLU na hükümet kurma görevi vermeyince, 1982 anayasasına dayanarak Türkiye yi erken seçime götürecek 2 HDP den 1 de MHP 13 tane bağımsız oluşan Türkiye'nin tarihindeki  ilk  63. ncü erken seçim hükümet kabinesini açıkladı .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Başbakan Davutoğlu’nun Kendisine sunduğu 63. erken seçim hükümeti kabinesini onayladı. Onaylanan kabine ilk bakanlar kurulu toplantısını 1 Eylül 2015 Salı  saat 12 de yapacak.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞULU
Türkiye'yi erken seçime götürecek yeni kabineyi açıkladı


Türkiye'nin seçim kabinesi belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1.5 saat süren toplantı sonrası Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun listesindeki isimleri onayladı.

Görüşmenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde yeni hükümeti açıkladı.

İşte Türkiye'yi 1 Kasım seçimlerine kadar götürecek seçim kabinesi:

Başbakan: Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı: Yıldırım Tuğrul Türkeş
Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan
Başbakan Yardımcısı: Cevdet Yılmaz
Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş

Bakanlar

Adalet Bakanı: Kenan İpek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşen Gürcan

Avrupa Birliği Bakanı: Ali Haydar Konca

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Ahmet Erdem

Çevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce

Dışişleri Bakanı: Feridun Sinirlioğlu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Kudbettin Arzu

İçişleri Bakanı: Selami Altınok

Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Ali Rıza Alaboyun

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağtay Kılıç

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Cenap Aşçı

Kalkınma Bakanı: Müslüm Doğan

Kültür ve Turizm Bakanı: Yalçın Topçu

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı

Milli Savunma Bakanı: Vecdi Gönül

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Feridun Bilgin

HDP'li bakanlar

Meclis'e ilk kez giren HDP 2 bakanlık aldı. HDP'li Ali Haydar Konca, Avrupa Birliği Bakanlığına getirildi. HDP'li Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanlığı'na getirildi.


Babası Alpaslan TÜRKEŞ ten
38 yıl sonra TBMM de  Tğrul Türkeş, Başbakan Yardımcısı oldu

Görevi kabul etmesi MHP'de tartışmaya yol açan Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcılığına getirildi. MHP liler DAVUTOĞLU'nu Ahlaksız teklif ile suçlarken.Parti kararına uymayan Tuğrul TÜRKEŞ i davaya ihanetle suçluyorlar. T.TÜRKEŞ ise bu zor dönemeçte sorumluluk almamak veya sorumluluktan kaçmak esas davaya ihanettir önemli olan ülkem için sorumluluk üstlenmemdir şeklinde açıklamalar ile kendisini savunuyor..

Kabinede sürpriz isim Selami Altınok

Kabinenin Süpriz adledilen ismi İst. Emn. Müdürü Selami ALTINOK

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Osman ERTEM yeğeni Irmak hanım ile kayın biraderi GÖKALP YILMAZ ın nikah töreninde bir dönem Mükellef Gazetesinin Genel Yönetmenliği ve İzmir Şb. idareciliği yapmış Osman beyin dayı oğlu Irmak hanımın babası  Zeki SAĞLAR ile birlikte...

2 eski dost nikahtan sonra hasret giderdiler..

Bizde Mükellef Gazetesi Çalışanları olarak Kimya Mühendisi Irmak Hanıma ve Gökalp YILMAZ a bir yastıkta ömür boyu aynı rüyaları görmeleri temennisi ile mutluluklar diliyoruz...

Seçim kabinesinin sürpriz ismi ise İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok oldu.Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Osman ERTEM'in yeğeni Irmak hanım ile Kayın Biraderi  Gökalp YILMAZ ın nikah şahitliğin de yapan ALTINOK bu bir nöbet değişimi doğrusu beklemiyordum dedi..

 

ERKEN SEÇİM TAKVİMİ

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvimi açıkladı. Kurumun internet sitesinden yayımlanan takvime göre; siyasi partiler aday listelerini 18 Eylül'de YSK'ya verecek, kesin aday listeleri 28 Eylül'de ilan edilecek. Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 8 Ekim'de başlayacak. 13 Eylül'de ise siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlenecek. 28 Eylül'de milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek. YSK tarafından açıklanan takvim şöyle:

"2 Eylül:
Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. "www.ysk.gov.tr" adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak.

10 Eylül:
Muhtarlık bölgesi askı listeleriyle tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerinin askıdan indirilmesi ve yapılacak itirazların son günü. Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün, www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanının sonlandırılarak bu durumun tutanak altına alınması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların son günü.

13 Eylül:
Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesiyle ilgili kura çekimi.


18 Eylül: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini YSK Başkanlığına alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü.

20 Eylül:
Yurtiçi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurtiçi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurtdışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.

22 Eylül:
Siyasi partilerin aday listeleri ile bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksiklikleri tamamlamalarının ve bağımsız adayların adaylıktan vazgeçmelerinin son günü.

28 Eylül:
Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Ekim:
Yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanacak.

3 Ekim:
Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için kura çekilecek.


22 Ekim:
Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

25 Ekim:
Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. 31 Ekim: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

1 Kasım:

Oy verme günü."