Yıl:34  Sayı: 343 Nisan 2016 Mükellef 

 
Pizza CRAFT'ın kurucuları SMMM Zehra ÜLGER ve Kimyager Dilek ÜLGER
Ankara'da orantısız lezzet durağı olmaya Pizza CRAFT kararlıdır...!!!
ZEHRA ÜLGER  SMMM  Bağımsız Denetçi ve Bilirkişi ünvanı ile 90 lı yıllarda Türkü cumhuriyetlerinde 1999 yılılndan bu güne Baskent Ankara Merkezli kendi işyerinde serbest olarak çalışmalarını sürdüren Mükellef Medya TV abonemiz Serbest Muhsebeci Mali Musavir Zehra Ülger ile kardeşi Dilek Hanıma ait Cankaya Yildiz’ın tercih edilir lezzet ve ürünler sunan Pizza Craft’ taydık..

Kimyager Dilek Ülger 20 yildir Istanbul, Londra ve en son San Francisco da kurumsal firmalarda calistiktan sonra Turkiye de gida sektorune girmeye karar vererek Pizza Craft’i  Gazetemizin yıllardır okuru Ablası SMMM Zehra ÜLGER'in Finans ve mali danışmanlığın dan güç alarak kurdu...

Pizza craft
, dinamik kadrosu ve Ankara'da sağladığı kaliteli hizmeti ile ön plana çıkmış bir restaurant. Fast food tarzına girmeyen, odun ateşinde ince hamur pizzalarını Ankaralılara tanıtan Pizza craft, bu lezzetlerini müşterilerine sunarken her daim en kaliteli ve en doğal ürünleri hazırlanan hamurlarıyla harmanladı. Orantısız bir lezzete maruz kalmak istiyorsanız adresiniz Pizza craft olmalı. Biz de “medya mükellef” haber ekibi olarak bu eşsiz lezzetleri daha yakından görmek için Pizza craft a konuk olduk

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

DU- Ankara dogumluyum. Hacettepe Universitesi Kimya bolumu mezunuyum. 20 yildir Istanbul, Londra ve en son San Francisco da kurumsal firmalarda calistiktan sonra gida sektorune girmeye karar verdim. 2015 yilinda Turkiye’ye dondum ve Mart 2016’da Cankaya Yildiz’da Pizza Craft’i kurduk.

Pizza craft,'un kuruluş aşamasından bahseder misiniz? Bu Restaurant’ı açma fikri nerden geldi?

DU- Son yıllarda gıda kaynaklı artan saglık problemleri (ben de dahilim bu gruba) ve bu konuda yapılan haberler, beni bu konuda calismaya tesvik etti. Yasanan problemlerin kaynagini daha iyi analiz edip alternatif urunler sunma fikriyle basladı. Ozellikle cocuk ve genclerin tercih ettigi bir yiyecek olan pizza ile basladik ve onu daha saglikli hale nasil getiririz cabasi ile devam ediyoruz.

-Peki, buradaki kalite politikalarından bahseder misiniz? Sizi diğer restaurantlardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

DU- Kalite politikamız musteri odaklıdır. Urun gruplarımızda surekli iyilestirme, yenileme ve alternatif malzeme kaynaklarının saglanması gibi ar-ge calismalarini iceren bir kalite politikamiz var. Bunun yanisira gerek sosyal medya gerekse online satis kanallarimiz araciligiyla musteri beklentilerini analiz ediyor ve gereken duzenlemeleri aninda hayata geciriyoruz.

Bizi diger restaurantlardan ayiran en temel ozellik kesinlikle katki maddesi kullanmiyor olusumuz. Gelecek nesillerin sagligina onem veriyor ve bunun ticari kulfetlerini de goze alarak devam ediyoruz.

- Peki, müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak adına ne gibi stratejiler uyguluyorsunuz?

DU-  Oncelikli memnuniyetin lezzetten geldigine inaniyoruz. Bunun icin de ilk adimlarimizi malzeme secimi icin yaptik. Kaliteden hicbir kosulda taviz vermemeyi ilke edindik. Hizli ve hijyenik bir servis sunuyoruz ve bunu severek guleryuzle yapiyoruz. pizza musterisini memnun edecek unsurlar bunlardir diye dusunuyorum.

- Yemeklerinizin yapım sürecinden bahseder misiniz? Bu lezzet nasıl ortaya çıkıyor?

 DU- Kaliteli malzeme, iyi hamur, titiz calisma ve odun atesi kombinasyonu lezzetli bir pizzanin olmazsa olmazlari

- Pizza craft’ın hitap ettiği müşteri portföyü nedir?

 DU- Bizim musterimiz iyi pizzanin ayrimini yapabilen ve pizzayi fast food olarak degerlendirmeyen kesimdir. Ozellikle odun atesi isterler ve bunun icin gereken pisme suresini beklemeyi goze alirlar. Malzemenin kalitesini anlarlar. Onlardan aldigimiz olumlu geri bildirimlerde bu tespitimizi dogruluyor.

- Peki, Pizza craft olarak ‘tadına mutlaka bakmalısınız’ diyeceğiniz bir sipesiyaliniz var mı?

  DU- Hepsi karbonhidrat ve protein dengesi dusunulerek olusturulmus menuler ve lezzetliler. Bir tanesini secmek gerekirse benim favorim Craft pizza. Mutlaka denemelisiniz

- Pizzanın evrensel bir lezzet olmasının nedeni nedir?

DU- Ben ekmek ve peynirin iliskisi diye yorumlarim. Bence beyinde mutluluk hormonu salgilatan besinler

- Bu meslekte söz sahibi olmak isteyen işletmelere neler tavsiye edersiniz?

DU- Biz yeni bir firmayız ve henuz alanımızda soz sahibi oldugumuz soylenemez. Ancak hedefledigimiz nokta orası. Kaliteyi ilke edinip, musteri memnuniyetini ve saglini on planda tutmaya devam edersek bu noktaya ulasabiliriz.  

- Hangi ülkenin mutfağını daha çok beğeniyorsunuz?

DU- Saglikli ve dengeli beslenme acisindan bakildiginda akdeniz mutfagi benim her zaman favorimdir

- Peki, sektörünüz ile ilgili sıkıntılar nelerdir?

DU-  Buyuk markalara kıyasla hem cok daha iyi kalitede hem de odun atesinde bir lezzet saglamamiza ragmen, insanlarin yeniyi denemeye karsi gosterdikleri guvensizlik ve direnc zorlandigimiz konulardan birisi.

Sektor de ise, son yıllarda yasanan gıda kaynaklı saglık problemlerinin satislarin dusmesinde cok payı oldugunu dusunuyorum.

- Son olarak neler söylemek istersiniz?

DU-  Odun atesinde katkısız ince hamur ile yapılan pizza saglıklıdır.
Dozunda yenildigi surece diyetinize zarar vermezJ