Yıl:35  Sayı: 346 Haziran 2016 Mükellef 


BURSA SMMMO seçimlerini
 
ÇMG ezeli  Rakibi MDBG karşı 4/3 Kazandı


22. Üç listeyle gidilen seçimlerde Ahmet Hikmet Sönmez’in ( foto soldan 4.) başkan adaylığını yaptığı Çağdaş Muhasebeciler Grubu  seçimlere katılan 2 bin 512 üyeden 1.299’unun oyunu alarak yönetimde 4 sandalye kazanıp  seçimin galibi olurken, Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubunun Ali ÇEVDİR (soldan 3.ncü )Başkanlığında ki listesi 1066  oy ile yönetimde 3 sandalye kazandı , Uludağ Meslekte Birlik Grubu ise 113 oy aldı.  Kurullara giremedi..       (Yönetimde bu dönem kadın yok ....!!!)

4000 i aşkın üyesi ile TÜRMOB a bağlı nicel 4. büyük oda  olan Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) 22. Olağan Genel Kurulu, 4 Haziran 2016 tarihinde, BAOB Yerleşkesi Oditoryum Salonu’nda gerçekleştirildi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda meslek mensubunun katıldığı genel kurulda, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat NALBANTOĞLU, TÜRMOB Disiplin Kurulu Üyesi Zeki Turan, SMMM Odalarının temsilcileri de hazır bulundu. TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat NALBANTOĞLU’nun divan başkanlığını yürüttüğü BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu, Oda Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ’in açılış konuşmasıyla başladı.

EKONOMİK DEĞERLENDİRME

Konuşmasına, Türkiye’nin bulunduğu ekonomik durumu değerlendirerek başlayan Ahmet Hikmet SÖNMEZ, “Türkiye son üç yılı düşük bütçe açığı, bunun yarattığı düşük kamu borç yükü, dış ticaret açığı ve bankacılık sektörünün gücüyle idare etmiştir. Bu üçlünün önümüzdeki dönemi idare etmesi geçmişi idare etmesi kadar kolay değildir. Büyümenin düştüğü, buna karşılık cari açığın yeterince düşmediği bir üç yılı geride bıraktık. Üstelik bu dönemde TL hızla değer kaybetti ve enerji fiyatları da büyük bir gerileme gösterdi. Dünya sıfır enflasyonla tanışırken biz enflasyonumuzu yüzde 5’e indiremedik. Ne dış finansman adımlar gereksinimi düşürecek atabildik ne de dış finansman kalitesini artıracak bir istikrar sağlayabildik” dedi. Artıları ve eksileriyle Türkiye ekonomisinin 2015 yılını da değerlendiren Ahmet Hikmet SÖNMEZ, şöyle konuştu: “Kamu bütçesinin başarılı olduğunu, kamu borç yükünün gerilediğini, bankacılık sektörünün güçlendiğini söylemek mümkündür. Öte yandan, büyüme oranının potansiyel büyümenin altında kaldığını, cari açığın hala çok yüksek olduğunu, işsizliğin yüksek olduğunu, enflasyonun yüksek olduğunu söyleyebiliriz.”MÜKELLEF SAYILARINDAKİ ORANLAR

Konuşmasında Türkiye ve Bursa genelinde 2015 yılı mükellef sayılarındaki oranlar hakkında da bilgi veren SÖNMEZ, şunları söyledi: “Bursa’da 2015 yılında mükellef sayılarında önemli sayılabilecek oranda artış sağlanmıştır. Gelir Vergisi mükelleflerindeki artış oranı yüzde 2,5; Kurumlar Vergisi mükelleflerindeki artış oranı yüzde 5,4 ve KDV mükelleflerindeki artış oranı da yüzde 3,3 ile Türkiye genelindeki mükelleflere göre daha yüksek oranda artış sağlanmıştır. GMSİ elde eden mükellef sayılarındaki artış oranı ise yüzde 2,2 olmuş ve Türkiye genelinin neredeyse 1/3’ü seviyesinde kalmıştır. Bursa ilinin Türkiye’nin sanayi şehri olduğu hususu dikkate alındığında Gelir, Kurumlar ve KDV mükellef sayıları açısından Türkiye geneline göre daha yüksek oranda artış sağlanması

doğaldır. Mükellef sayılarındaki bu artışlar ve özellikle Bursa’daki mükellef sayılarının artması, şehrimizde meslek mensuplarına olan ihtiyacı da artırmakta ve mevcut meslektaşlarımıza daha fazla gelir elde etme potansiyelini de yaratmaktadır.”KÜRSÜDEN TEŞEKKÜR ETTİ

Geride bıraktıkları 3 yıllık süreçte, Oda’yı temsil konusunda kendilerini başarılı bulduklarını da vurgulayan Ahmet Hikmet SÖNMEZ, şöyle konuştu: “Görevimiz süresince en önemsediğimiz konu şüphesiz ki eğitimdi. Pek çok konuda eğitim semineri, panel ve konferans gerçekleştirirken, toplamda 108 eğitim programına imza attık. SMMM Odalarımızın 26 farklı etkinlik ve davetlerinde Odamızı temsilen hazır bulunduk. 90 resmi ziyarete imza attık. Odamızı temsilen 33 anma, kutlama ve tören programında hazır bulunduk. 66 farklı sosyal, kültürel ve sportif faaliyete imza attık. Toplamda 668 meslek mensubumuza ruhsatlarını takdim ettik. Görevimiz süresince; günlük yazılı ve görsel haberlerimizin yanı sıra 27 röportaj, televizyon programı ve basın açıklaması gerçekleştirdik. Odamızın sürekli yayın organı Bilanço Dergisi’ni de düzenli periyotlarla meslektaşlarımızla buluşturmaya devam ettik. Daha önce çok yüksek ücretle kullanımda olan ‘Palmiye Mevzuat ve İçtihat Programı’nı toplu alım karşılığında çok düşük bir bedel ile siz meslek mensuplarımızın hizmetine sunduk. Oda üye giriş ücretlerini yüzde 60 oranında indirdik. Faaliyet belgelerinden ücret alımını sona erdirdik. Üyelerden yasa gereği aldığımız maktu aidatları, yasal alt sınıra yakın düzeyde tuttuk.”

PROTOKOL KONUŞMALARI

SÖNMEZ, konuşmasının sonunda çalışma arkadaşları ve ekibi başta olmak üzere, TÜRMOB Yönetimi, görev süreleri içerisinde işbirliği içinde çalıştıkları kamu kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine, BAOB bileşenlerinin temsilcilerine teşekkürlerini iletirken, göreve gelecek meslektaşlarına da başarılar diledi. BAOB Yerleşkesi Oditoryum Salonu’nda gerçekleştirilen BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu’nda Ahmet Hikmet SÖNMEZ’in açılış konuşmasının ardından genel kurul programı protokol konuşmaları ile devam etti. BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu, protokol konuşmalarıyla devam ederken kürsüye ilk çıkan Bulgaristan Muhasebeciler Derneği Başkanı Vasilka Kostadinova oldu. Protokol konuşmalarında CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, TÜRMOB temsilcileri, SMMM Odalarının başkan ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik oda başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de sırasıyla söz aldı.

BAŞKAN ADAYLARI SÖZ ALDI

BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu, gündemde yer alan divana bildirilen seçime katılacak yönetim, denetleme ve disiplin kurulu adaylarının ve birlik delegelerinin listelerinin okunması, oy pusulasındaki yerlerinin tespiti, seçime katılan gruplar adına başkan adaylarının konuşması ile devam etti. İlk olarak sözü Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu’nun Başkan Adayı Ali Çevdir aldı. Çevdir, deneyimi olan meslek yetkinliği konusunda rüştünü ispat etmiş bir kadro ile meslek mensuplarının huzuruna çıktıklarını ifade etti. Oda kaynaklarını doğru ve etkin kullanılacağını kaydeden Çevdir, “Bağımlı çalışanlarla, serbest çalışanlarının talep ettiği eğitimler farklı, bunların çözüne yönelik projelerimiz mevcut. Sorunun parçası olarak değil çözümün parçası olmak için bir görev talep ediyoruz” diye konuştu. İkinci olarak kürsüye Çağdaş Muhasebeciler Grubu’nun Başkan Adayı Ahmet Hikmet SÖNMEZ çıktı. Ahmet Hikmet SÖNMEZ, yeni hedefler ve daha fazla hizmet anlayışı ile yola çıktıklarını kaydetti. Meslektaşların sorunlarının çözümü noktasında yürüttükleri girişimlere de hız kesmeden devam etmeyi sürdüreceklerini belirten SÖNMEZ, “Angaryaların kaldırılması için kurumlar ve bakanlıklar düzeyinde çalışmalarda bulunacağız. İhtisas eğitimlerini, merkezde ve ilçelerin talebine göre kurulacak olan temsilcilik eğitim merkezlerinde gerçekleştireceğiz” dedi. Gruplar adına başkan adaylarının konuşmasında son

olarak ise Uludağ Meslekte Birlik Grubu’nun Başkan Adayı Ali Erdoğan söz aldı. Erdoğan, yeni bir anlayış, farklı bir söylem ile Oda’yı yönetmeye talip olduklarını kaydederek, “Birlik ve beraberlik içinde gücünüzü gücümüzle buluşturmak için oylarınızı bekliyoruz” dedi. Erdoğan, tahsilat ve haksız rekabet konusunda çalışmalar yapacaklarını ve Oda’nın mali kaynaklarının optimal düzeyde kullanılacağını da sözlerine ekledi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Yönetim kurulu çalışma raporu, kesin hesap raporu ve denetleme kurulu raporlarının okunması ve görüşülmesiyle devam eden genel kurul gündeminde, yönetim kurulu ve denetleme kurulu ayrı ayrı aklandı. 2017, 2018 ve 2019 yılı bütçeleri de ayrı ayrı görüşülerek karara bağlandı. Vefat, sağlık ve tutukluluk nedenleriyle üye aidat borçları silinecek üyeler hakkında karar alınırken, yönetim kurulu tarafından sunulan ‘BSMMMO Kurumsal ve Organizasyonel Yapısı’na İlişkin Yönerge değişiklikleri de görüşülerek karara bağlandı. BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu, dilekler ve kapanış bölümü ile sona erdi.

SEÇİMİN GALİBİ ‘SÖNMEZ’ OLDU

Öte yandan, BSMMMO 22. Olağan Genel Kurulu’nun ardından seçimler ise 5 Haziran 2016 tarihinde, BAOB Yerleşkesi Zemin Kat Toplantı Salonu’nda yapıldı. 4 bin 548 üyesi bulunan BSMMMO’nun seçimlerinde 2 bin 512 üye oy kullandı. Seçimlerde, BSMMMO Çağdaş Muhasebeciler Grubu adına Ahmet Hikmet SÖNMEZ, Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu adına Ali Çevdir, Uludağ Meslekte Birlik Grubu adına ise Ali Erdoğan’ın listeleri yarıştı. Başkan adaylığını Ahmet Hikmet SÖNMEZ’in yaptığı Çağdaş Muhasebeciler Grubu bin 299 oy alırken, Ali Çevdir’in başkan adaylığını yaptığı Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu bin 66, Ali Erdoğan’ın başkan adaylığını yaptığı Uludağ Meslekte Birlik Grubu ise 113 oy aldı. Nispi temsil sisteminin uygulandığı seçimlerde yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri ise seçime katılan farklı grupların temsilcilerinden oluştu. Seçimlerde oy veren 2 bin 512 üyeden bin 299’unun oyunu alan Çağdaş Muhasebeciler Grubu yönetime 4 kişi getirirken, seçimlerde bin 66 oy alan Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu’ndan 3 kişi yönetim kuruluna girmeye hak kazandı. Ali Erdoğan’ın başkan adaylığını yaptığı Uludağ Meslekte Birlik Grubu listesinden ise yönetime giren olmadı.
 

YENİ YÖNETİM DENETİM DİSİPLİN KURULLARI VE GÖREV DAĞILIMI