Yıl:34  Sayı: 333 HAZİRAN 2015 Mükellef 


HOŞGÖRÜ EN İYİ DİNDİR !

Bursa SMMM Odasının Geleneksel İftar  Tarihi  Merinos Tren İstasyonu gerçekleşti. Bursa SMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ Ramazan ayının önemine değinerek İslâmın prensip olarak; affı, sevgiyi, hoşgörüyü ve uzlaşmayı tercih ettiğini vurguladı. BSMMMO Başkanı SÖNMEZ, “Hoşgörü dünyamızdaki kültürlerin zengin çeşitliliğini, ifade biçimlerini ve insan olmanın yollarını kabul etmek, bunlara saygı göstermek, bunların değerini bilmektir. Hoşgörü, yalnızca ahlaki bir görev değil, aynı zamanda siyasi ve hukuki bir gerekliliktir. Barışı olanaklı kılan hoşgörü, barış kültürünün savaş kültürüyle yer değiştirmesine katkıda bulunur. Victor Hugo’nun da dediği gibi ‘Hoşgörü en iyi dindir’. dedi.


Bursa Yönetim Kurulu üyeleri misafirleri birlikte karşıladılar....(Sağdan) Başkan A.Hikmet SÖNMEZ, Bşk.Yard. Ömer İŞÇİ, Ali Nazım TEKELİOĞLU,  Sayman Ali ÇEVDİR, Hasan UÇAR, Disp.Kur.'dan Fedail KADEMLİ,  ve Ali SERBEST

Mali müşavirler iftarda buluştu

İl genelindeki mali müşavirler, BSMMMO tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya gelerek, meslektaşlarıyla birlikte keyifli bir akşam geçirdi.
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) Merinos Tarihi Tren İstasyonu Sosyal Tesisleri’nde iftar düzenlendi. Kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, akademik odaların yönetici ve başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen iftara meslek mensupları da büyük ilgi gösterdi. BSMMMO Yönetim Kurulu’nun evsahipliğinde gerçekleşen iftar programında, TÜRMOB Genel Saymanı Ülkü SÖNMEZ de hazır bulundu. Gecenin açılış konuşmasını yapan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, “Kardeşliğimizi, insani değerlerimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz mübarek ramazan ayında düzenlemiş olduğumuz bu iftar organizasyonumuzda, sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan sevgi ve paylaşma ayıdır. Toplumlarda uzlaşma kültürünün yerleşmesi için herkesin, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Bu ayın güzelliğini ve değerini, 30 gün ile sınırlı tutmayarak, hayatımızın her dönemine yansıtmalıyız” dedi.

“HOŞGÖRÜ EN İYİ DİNDİR”

İslâmın prensip olarak; affı, sevgiyi, hoşgörüyü ve uzlaşmayı tercih ettiğini vurgulayan BSMMMO Başkanı SÖNMEZ, şöyle konuştu: “Hoşgörü dünyamızdaki kültürlerin zengin çeşitliliğini, ifade biçimlerini ve insan olmanın yollarını kabul etmek, bunlara saygı göstermek, bunların değerini bilmektir. Hoşgörü, yalnızca ahlaki bir görev değil, aynı zamanda siyasi ve hukuki bir gerekliliktir. Barışı olanaklı kılan hoşgörü, barış kültürünün savaş kültürüyle yer değiştirmesine katkıda bulunur. Victor Hugo’nun da dediği gibi ‘Hoşgörü en iyi dindir’. Bir toplumda dayanışma ve hoşgörü varsa, bireyler arasındaki ilişkiler daha çok artar. Ve bireylerin birbirlerine olan güvenleri daha da büyür ve gelişir. Bu da topluma katkı sağlar.”

“BU VAHŞET SON BULMALI”
Konuşmasının devamında, “Ne yazık ki, Ortadoğu’da emperyalizmin de kışkırtmasıyla IŞİD canileri vahşice insan katletmektedir” diyen BSMMMO Başkanı SÖNMEZ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yanı başımızdaki savaş nedeniyle yaklaşık 1 buçuk milyon Suriyeli ülkemize sığınmak zorunda kaldı. IŞİD’in Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki Türkmen bölgelerine saldırıları sonucu da, onlarca Türkmen öldürüldü. Saldırıların devam etmesi nedeniyle 15 bin civarı Türkmen sınır kapımıza dayandı. Ülkemizi yönetenler; bu vahşetin son bulması için, tüm bu saldırılar karşısında, acilen net bir tavır almalıdır. Şiddet kültüründen, ötekileştirmelerden uzak, biz olmayı başarabildiğimiz, hep beraber barış ve kardeşlik dilinde konuşabildiğimiz bir coğrafyada yaşayabilmek ümidiyle katılımınız için teşekkür ediyorum dedi.