Yıl:32  Sayı: 333 Haziran  2013 Mükellef 

 

  
Bşk Abdullah KORMAZ yönetimiminin başarısı
HATAY SMMMO TEK LİSTE

Hatay SMMMO  nın 11-12 Mayıs 2013 tarihinde yapılan seçimli gn kurula na başkan Abdullah KORKMAZ ve ekibinin hazırladığı tek liste ile gidilmesi  nispi siteme rağmen Bşk. KORKMAZ ve yönetimin büyük başarısı olarak değerlendirildi.

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 21. Olağan Genel Kurulunu Oda Toplantı Salonunda gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen seçimler sonucunda yeni yönetim kurulu üyeleri Abdullah Korkmaz Başkanlığında Ahmet Şenkule, Münir Atıcı, Tahsin Kırık ve Rana Atalay’dan oluştu.

21. Olağan Genel Kurulda kendilerini bu göreve yeniden layık gören üyelere teşekkür konuşması yapan Başkan Abdullah Korkmaz, gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve meslektaşlarının sorunlarını bir kez daha dile getirdi.

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, MHP Merkez İlçe Başkanı Fedai Yücedal’ın da katıldığı genel kurulda, konuşan Korkmaz, önceki genel kurullarda olduğu gibi muhasebecilerin üzerine yüklenen angarya işlerden yakındı.

Korkmaz, “Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan dönemlerinden çıktık rahatlayacağız diye sevinemeden Geçici Vergi Beyannamesi yapma, adres bilgilerini güncelleme yevmiye defterlerini çekip kapanış tasdikini yaptırma telaşı başladı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi daha hazırlayıp elektronik ortamda göndermemiz gereken birçok form ve beyanname bizleri bekliyor. Son dönemlerde üzerimize yüklenilen bu sorumluluk ve angaryalar yüzünden ne yoğunluğumuz bitiyor ne de yorgunluğumuz” dedi.

Muhasebeciler olarak yüklendikleri misyonun farkında olduklarını dillendiren Abdullah Korkmaz ancak görevleri dahi olmayan işlerden de kendilerinin sorumlu tutulmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekti ve “Bugüne kadar sadece mesleğimizi ilgilendiren konularda değil, mükelleflerle ilgili ancak; bizi doğrudan ilgilendirmeyen birçok formu her ay doldurmaktayız, elektronik ortamda çeşitli kurumlara durmaksızın bilgi aktarmaktayız. Mesleki sorumluluklarımız dışında sadece istatistik amaçlı olan bu bilgileri, elektronik ortamda ilgili kurumlar birbirlerinden kolaylıkla alabilecekken biz ve mesleğimiz bu işin aracısı yapılmaktadır. E-devlet uygulamasını başarıyla gerçekleştirdiğimiz, teknolojiyi bu kadar kolay kullanabildiğimiz bir ortamda yükümüzün hafifletilmesi ve asıl mesleğimizi icra etmemize olanak sağlanması daha anlamlı olacaktır” tepkisinde bulundu.

SURİYE VE TERÖR

Konuşmasının son bölümünde çözüm süreci yanı sıra Suriye konusunu gündemine alarak değerlendiren Korkmaz, meslek örgütü olarak Türkiye’nin daha demokratik, daha özgürlükçü bir hukuksal zemine sahip olmasını her zaman talep ettiklerini hatırlatarak, “Türkiye’nin gündemini uzun yıllardır terör olayları meşgul ediyor. Binlerce evladımızı terör Saldırılarında şehit verdik. 2013 yılına terörün son bulması yönündeki umutlarımızı Güçlendirmiş olarak girdik. Akan kanın durması, huzurun, barışın ülkemizde yeşermesi Hepimizin ortak beklentisidir. Yargının tartışılır olmaktan çıkması, kararlarının soru işaretleri oluşturmaması ve vicdanları rahatlatacak kararlar vermesi yine en büyük beklentimiz olarak varlığını Korumaktadır. Komşumuz Suriye’de yaşanmakta olan acımasız iç savaş hem insani anlamda bizi hem de ekonomik anlamda ilimizi olumsuz etkilemektedir. Bu süreç içinde ülkemizin tavrının iç savaşın şu veya bu şekilde tarafı değil, barış ve uzlaştırmacı taraf olması dileğimizdir. Kendi yaralarını sarma çabasında olan Türkiye’nin empati yaparak bir çok yurttaşımızın akrabalık bağı içinde bulunduğu Suriye’deki bu ortamın bir an önce sonlandırılması çabası içinde olmasını arzulamaktayız” ifadesinde bulundu.