Mükellef   Yıl:30  Sayı: 329  ŞUBAT  2013


Mehmet OKKALI iddialı


 Ankara SMMMO' nın 9 Haziran 2013 tarihinde yapılacak  seçimli genel kurulunda  Meslekte Birlik Gurubunun  Yönetim Kurulu Başkanlığına ön seçimle aday seçilen  Mehmet OKKALI ve Yönetim Kurulu adaylarından Nevzat AKKAYA Ankara'da gazetemize hoş geldin  ziyaretinde bulunarak yaptıkları çalışmaları ve seçim hazırlıklarını anlatıp sorularımızı cevapladılar.

 

OKKALI : 2010 seçimlerinde ASMMMO nın 2010 tarihli ilk nisbi sistemli seçimlerinde MBG olarak en fazla oyu alarak yönetim kurulunda 9 sandalyenin  4 sandalyesini kazandıklarını hatırlatıp bu dönem rakiplerimiz çok dağınık bir görüntü veriyor biz derli toplu birlik içerisinde hareket ederek 2013 seçimlerinde en az 6 sandalye kazanacağımıza inanıyoruz. dedi.


Mükellef : 2010 yılı seçimlerinde En çok oyu almanıza rağmen yönetim kurulu başkanlığı  icra organları sandalyeleri sizde değil. Bu konuda neler söyleyeceksiniz.


OKKALI : Biz Meslekte Birlik gurubu olarak Sayın İbrahim Ulusoy Başkanlığında ÇDM gurubu ve KOÇ başkanlığındaki DM gurubu ile tek başımıza yarıştık ÇDM gurubu 2 KOÇ un DM Gurubu çeşitli ittifaklarla zorda olsa 3 yönetim kurulu üyeliği aldılar. Biz 4 yönetim kurulu üyeliği kazandık. En çok oyu ve üyeliği kazanan gurup olmamızı rağmen ancak yönetim kurulu görev dağılımın da KOÇ ve Ali Metin POLAT iki gurubun önderi birlikte haraketle  Yönetim Kurulunda Başkanlık sekreterlik saymanlık görevleri ile Bşk. yardımcılığını oy çokluğu ile kazandılar. Bizlere icra organlarında nezaketen veya centilmence hiç olmaz ise bir görev tevdi edilmemesi hoş olmamıştır kanaatindeyim dedi.


Mükellef : Sayın OKKALI siz bu dönem kaç üyelik kazanırsınız ?


OKKALI : Bizim hedefimiz en az 6  ve bunu sağlayabilecek disiplinli ve çok çalışan bir gurubuz.


Mükellef : Yönetim kurulunu 5 'e 4 veya sizin hedeflediğiniz gibi 6' ya 3 alırsanız icra organlarında azınlık sandalye kazanan diğer gurup temsilcilerine görev almalarını önerirmisiniz. ? Yada talep gelse kabul edermisiniz ?


 OKKALI: Diğer guruplar bizi hep siyasi olarak değerlendirip seçim propagandalarını böyle yaptılar. Oysa bizlerin MBG 'nun en önemli ortak paydası dünya ve siyasi görüşlerimiz farklı olsa da önemli olan mesleğimiz ve meslektaşımızın çıkarları önceliğidir. Bizim bu önceliğimizi kabullenen her türlü siyasi görüşten gurup üyemiz var. MB gurubu olarak paylaşım ve ortak yönetişimden yanayız.


Mükellef : Seçimlerde çoğunluk sandalyeyi kazanınca Yönetim Kurulu görev dağlımında diğerlerine Bşk. Yardımcılığı, Saymanlık, Sekreterlik verecekmisiniz net bir cevap istiyorum. ?


OKKALI: Bu benim tek başıma vereceğim bir karar değil. Ancak gurubumuzun birlikte yönetişimden yana genel temayüllerini biliyorum. Olmayacak birşey değil. Talep gelirse elimizin tersi ile itmeyiz. Mesleğimiz ve meslektaşımız adına sorumluk almak isteyeni ön yargılarla değerlendirmeyiz. 5786 ile getirilen nisbi temsil sitemi hazmedilmeli. Görüş farklılıklarını bırakıp birlikte ortak paydamız mesleğimizin ve meslektaşımızın çıkarlarını savunmalıyız. Durumu böyle değerlendirince Yönetim Kuruluna Seçilmeye hak kazanmış arkadaşlarımıza görev verilebilinir kanaatindeyim.

 

Mükellef : Gurup olarak yaptığınız çalışmalardan bahsedermisiniz.?

 

OKKALI : Son olarak meslektaşımızın iş yoğunluğunu hafifletmeye yönelik girişimlerde bulunduk.6102 sayılı TTK 64. Maddesinin 3. Fıkrasına göre Yevmiye Defteri ve Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin kapanış tasdikleri Mart ayı sonuna kadar yaptırılmak zorunda olup, aynı zamanda Anonim şirketlerin ve Limited Şirketlerin Genel kurulları da aynı süre ayı içerisinde yapılması gerekmektedir. Sadece kooperatifler 1163 sayılı kooperatifler kanunun 45. Maddesine göre Haziran ayı sonuna kadar Genel Kurullarını yapabileceklerdir.

Kapanış Tasdiklerinin ve Genel Kurulların yapılma sürelerinin uzatılması konularını görüşmek üzere T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürümüz Sayın İsmail YÜCEL  (soldan 3 ncü ) beyi 05 Şubat 2013 tarihinde Dernek Başkanımız Ahmet BABUŞCU, ASMMMO Yönetim Kurulu Üyemiz ve Türkiye Meslekte Birlik Platformu Başkan Vekilimiz İbrahim ULUSOY ve ASMMMO Yönetim Kurulu Üyemiz ve 2013 Yılı Oda Başkan Adayımız Mehmet OKKALI ile birlikte ziyaret ettik.

Genel Müdürümüze Mali Müşavirlerin iş yükünün fazla olduğunu; Mart ve Nisan ayında yapmak zorunda olduğumuz işleri anlattık. Bu iş yoğunlunda Mart ayının sonuna kadar Kapanış Tasdiklerini ve Genel kurulları yetiştirme imkanımızın olmadığını, Kapanış Tasdiklerinin ve Genel Kurulların Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerimizi verdikten sonra Haziran ayında yapabileceğimizi izah ettik. Bu konuda Genel Müdürümüzden destek olmalarını talep ettik.

Genel Müdürümüze Sayın İsmail bey . Genel Müdürümüz yapacağımız çalışmalara olumlu görüş ve katkılar vereceğini beyan etmiştir. Şimdiden mesleğimize yapacağı katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz
 

Aynı gün Ticaret Sicil Müdürümüz Sayın Ziya Özmen beyi de ziyaret ettik. Ticaret Sicilinde Meslektaşlarımızın yaşadığı problemleri anlattık. İlave personel çalıştırılmasını ve randevu sistemine geçilmesini, Meslektaşlarımızın gece yarılarında sıraya girmelerinin önlenmesini, işlemlerin fazla mesai yaparak bitirilmesini istedik.

Ticaret Sicil Müdürümüz elinden gelen çalışmaları yaptıklarını ve yapacaklarını beyan etmişlerdir. Gece sıra probleminin çözüldüğünü gelen meslektaşlara her saatte sıra verildiğini, sabah 09.00-11.00 arası her türlü belge taleplerinin anında çözüldüğünü, 11.00-15.00 arası tescil işlemlerinin yapıldığını, 15.00 den sonrada 19.00 kadar toplu gelen işlerin yapıldığını, Mart ayından itibaren de internet randevu sistemine geçeceklerini anlatmışlardır.

Yangından dolayı zarar gören ve imha olan dosyaların yeniden oluşturulmasının biraz zaman aldığını ancak en kısa zamanda bu sorunların çözüleceğini beyan etmişlerdir.

 

Mükellef : 3568 sayılı Meslek yasasında 5786 sayılı yasa ile yapılan değişikliklerde yeterli görülmüyor. Örneğin sizin çok sandalye kazanmanıza rağmen Kurullarda görev alamayışınızı sizin gurup eleştiri konusu yaptı. Yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu zaman zaman dile getiriyorsunuz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz.

 

OKKALI :Mükellef gazetesi aracılığı ile  Meslektaşlarımıza, Mesleğimizin acil çözülmesi gereken sorunları ile ilgili olarak aynı zamanda TBMM’de çalışmalara başladığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Yeni Meslek yasası tasarısı ile ilgili çalışmalarımızı  AKP milletvekillerimize.ilettik. .  Daha geniş perspektifli yasa teklifi hazırlanmasını ve sorunlarımızın çözülmesi gerektiğini anlattık. Biz Meslekte Birlik Grubu olarak mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunların takipçisi ve sorunlarımızın çözülmesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Kapanış tasdiklerinin ve Genel kurulların Haziran ayına ertelenmesi konusunda hazırlamış olduğumuz yasa tasarısını TBMM Milletvekili arkadaşlarımıza intikal ettirdik. Sorunlarımızın ile ilgili başlattığımız çalışmalardan netice alıncaya kadar takipçi olacak  ve sorunları çözecek inancımız , azmimiz var.

 

Ayrıca   kat mülkiyeti kanuna göre, 6111 sayılı kanunun  194. maddesine  göre meskenlerin işyeri olarak kullanılamayacağına dair 2 yıl süre 13.şubat.2013   tarihinde sona ermiştir.

Bu durumun Meslektaşlarımız lehine düzeltilmesi için çalışmalara başladık bununla ilgili kanun teklifimizde 18 Şubat pazartesi günü TBMM sine sunulacaktır. Burada ayrıca meslektaşların astıkları tabelalarında ilan reklam vergisinden muaf tutulması istenecektir.

 

 

Mükellef :  Sayın OKKALI  Sayın AKKAYA Başkan adayınızı ön seçimle belirlediniz. Diğer kurul üyelikleri için aday adaylarınızı da  belirlediniz.  Aday adayları  arasında ön seçim yapacakmısınız ?TÜRMOB  adaylarınız bellimi?

 

Bizler demokrasiyi hazmetmiş bir grup olarak Oda Başkan adayımızı ön seçimle belirledik. Şimdi 2 Mart 2013 tarihinde Beşlevler Otelcilik Lisesinde yapılacak geniş katılımlı bir ön seçimle Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu adaylarımızı belirleyeceğiz. Toplam 19 adet aday adayı arkadaşımız mevcuttur. Hepsi sahada çok güzel bir seçim çalışması yapmaktadırlar. Aday Adaylarımıza güvenimiz tamdır. Çıkan sıralama demokrasini göstergesi olacak ve grubumuz ön seçimlerden büyüyerek çıkacaktır.

Aynı özveriyi ve önseçimi  ÇDMM grup arkadaşlardan da bekliyoruz. Çünkü aldığımız duyumlara göre ÇDMM grup ön seçim yapmayacakmış. Bazı arkadaşlar önseçimden çıkamayacaklarını anladıkları için ön seçimin yapılmaması için elinden gelen gayreti göstermektedirler.

Meslektaşlarımız Ankara‘da Grupların çalışmalarını ve faaliyetleri yakından takip etmektedirler. Hangi grubun Odaya ve Mesleğe yapacakları katkıları çok iyi görmekte ve izlemektedirler.

Bizim Grubumuzda Türmob’la ilgili çalışma yapan arkadaşlarımız mevcuttur. Onları da Oda seçimlerinden sonra  Delegasyon üyelerimiz arasında yapılacak bir seçimle belirleyeceğiz.

Meslekte birlik Grubunda sadece çalışan, üreten ve çoğunluğun oyunu alan arkadaşlar aday olacaktır.

Mükellef : Sayın OKKALI , Sayın  AKKAYA biz sorularımıza TÜRMOB camiası ilgili çevreler adına aydınlatıcı tatminkar cevaplar aldık. İlave etmek istediğiniz bir şey var mı,

AKKAYA : Gazetenizi İzlediğimiz kadarı ile şu dikkatimizi çekti İSMMO Bursa, İzmir SMMM odalarının haberleri  ASMMMO haberlerinden daha çok yer alıyor. Sebebini sormayacağım. Şunu bilmenizi isteriz internetteki bilgi kirlenmesinden ari mesleki bağımsız sizin gibi gazete ve dergilerle bugün ASMMMO erkini elinde bulunduran ÇDMM gurubundan daha etkin iletişim kuracağız.

Mükellef : Sayın OKKALI  Sayın AKKAYA duyarlılığınız hoş geldiniz nezaket ziyaretinizden ziyadesi ile anlaşılmıştır Kamu'nun aydınlatılması adına teşekkür  eder başarılar dileriz.

OKKALI : Bizde çok teşekkür ediyoruz ANMESBİR olarak basına her zaman kapımız açık olacak.
Ankara, 08 Şubat 2013.