Yıl:30  Sayı: 320 NİSAN 2012 Mükellef 

 
Yüksek Ticaretliler İşt. Şb Seçimlerinde ....
Muhalefetin adayı Arife ÇELİK

 

Yüksek Ticaretliler ve Marmara Üniversitesi  İktisadi İdari Bilimler Fakultesi (MÜ. İİB Fakultesi 3 e bölündü) Mezunları Derneği  İstanbul Şb.sinin 12 Mayıs 2012 Tarihinde yapılacak seçimlerinde Şb. Başkanı YMM Mehmet ŞAHAN gazetemize 04/05/2012  tarihinde aday olmadığını açıkladı.

     Mevcut yönetimin Yüksek Ticaretliler derneğinin geleneklerinden uzaklaştığını, üyelerin yeterince etkinliklerde aktif olmalarının sağlanamadığını, yanlış tutumlardan dolayı üyelerin ilgisinin azaldığını dernekte monoton içe dönük bir dönem geçirildiğini savunan, Muhalifler Arife ÇELİK'in başkan  adaylığında liste çalışmalarına başladılar.

 

Eski Başkanlardan Prof Dr. Mustafa İME, Tahsin USTA'nın yanı sıra  Orhan ARABACIOĞLU, F.Uğur SOYLU ve 20 yakın yüksek ticaretli'nin Arife ÇELİK başkanlığında liste çalışmaları için strateji belirleyip start verdiler. MÜ. Mezunları derneği Gn. Bşk. S. TÜMER ile İSMMMO Başkanı ARIKAN ile ve ŞAHAN'la görüşmeler yapma kararı aldılar.

 

Arife ÇELİK ben birlikte çalışmak ve birlikte üretmek için adayım. Amacımız derneğimizi daha güçlü daha etkin daha üyeye yönelik üyelerinin haklarını daha güçlü savunan etkin her çalışmalara katkı sağlamak dedi.

 

Haziran ayında yapılacak Gn. Merkez seçimlerin de ise Genel Başkan Saffet AÇIKGÖZ aday olduğunu açıklamış. Mehmet ŞAHAN için ise Genel  Merkez Yönetim Kurulundan Hayrettin ÖZBAKIR ın önerildiğini münferit bende adayım diyenlerin olduğu duyumlarını aldık. 2 liste ile seçime gidilmesi kesin gibi.


 

Yönetimin Başkan adayı Hayrettin ERYILMAZ
Yüksek Ticaretliler Gn. Merkez Başkanı Safet AÇIKGÖZ,  Gn. Başkanlığa bu dönemde aday olduğunu deklere etti. 

 

Yönetimin İst. Şb. Bşk adayı nın Geçmiş dönemlerde Yüksek Ticaretliler derneği kurullarında ve Yüksek Tic. Vakfın da  görev almış  emekli bankacı Hayrettin ERYILMAZ  ulaştık  liste hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

 

08/05/2012

ERYILMAZ  Seçim bildirisini  ve
Yönetim Kurulu listesinde yer alacakları açıkladı.
.10/05/2012


1957 yılı Giresun doğumluyum,
1980 yılında Bahçelievler’den İşletme bölümü olarak mezun oldum.

Evliyim ve 2 çocuk babasıyım.
Okulu bitirdikten sonra bir süre özel sektör kuruluşlarında Muhasebe ve finansman konularında çalıştım.
1988 den itibaren ise Sınai Yatırım Bankasında Proje finansmanı ve yatırım projelerinde uzman, Müdür yardımcılığı, uzun süre Hazine ve operasyon müdürlüklerinde bulundum. Daha sonra Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında Menkul Kıymetler Müdürü , Yatırım Fonları kurul başkanlıkları ile bir çok iştirakte yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum.
Asıl uzmanlık alanım olan Sermaye ve para piyasaları konusunda; eğitim ve mesleki çalışmalar yapmak için bir süre İngiltere’de bulundum.
Yönetim ve Organizasyon konularında çalışmalarım vardır.

Emekli olduktan sonra kendi işimi yapıyorum.
Tecrübe ve birikimlerimi Derneğe ve üyelerine hizmet için, kullanmak istiyorum.

Derneği yönetecek birikime ve vizyona sahibim, Camiamızı yakından tanıyor ve biliyorum.
Bugüne kadar yaptığım hizmetlerle kendini kabul ettirdiğimi düşünüyorum.

Eğer sorunlar var ise bunun çözüm yollarını en iyi bilenlerdenim,
Derneğimizi bir çekim merkezi yapmak istiyoruz.
Bunun için eğitim, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli projelerimiz var.

Sırayla sayarsak;
1) Bu dönemde üyelik politikalarına özellikle ağırlık vereceğiz Yeni üye kazanımının yanında mevcut üyelerimizle daha yakın ilişkiler kurmak istiyoruz.Bunun için bir örgütlenme ve üyelik komitesi kuracağız.
Yine çok önemli, üzerine titizlikle durulması gereken bir konu GENÇLİK..
Geleceğimiz olan gençlerin derneğe katılımını sağlamak en büyük hedeflerimizden birisidir.Bunun için onların etkin olmasını ve komisyonlarda çalışmalarını teşvik etmek istiyoruz.

2) Okul yönetimleri ve öğrencilerimiz ile ilişkilerimiz devam edecek.
Halen okulda okuyan öğrenciler , camiamızı tanımalı aidiyet duygusunu hissetmelidirler. Bu durum mezunlarımız için de geçerlidir.
Öğrenci ilişkileri için bir yönetim kurulu üyesinin başkanlığında bir komite kuracağız. Öteden beri sürdürülen faaliyetlere aynen devam edeceğiz.

3) Proje üretmek ve bunları hayata geçirmek bir maliyet gerektirmektedir. Finansman için gelir artırıcı çalışmalar yapacağız.
4) Kadınların elinin değdiği her hizmette mutlak başarı vardır. Kadınlara ve kızlarımıza yönelik bazı etkinlikler planlıyoruz. Bunlar eğitimden sağlığa kadar çeşitli alanları kapsayacak.

5) Yıl içerisinde; akademik, mesleki, sosyal , sanatsal ve kültürel olduğu kadar spordan, müziğe sempozyumlar, paneller ve söyleşiler, konferanslar planlıyoruz.
Bu etkinlikler vasıtasıyla Üyelerimiz arasında toplumsal dayanışma ruhunu geliştirmek , onların birbirlerinini tanımalararını sağlamak, iletişimlerini güclendirmek istiyoruz.

6)Lokali daha işlevsel hale getireceğiz.

7) İSO 9002 belgesine sahip derneğimizin kurumsal yapısını geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Üyelerimizin öneri ve görüşlerine hep açık olacağız. Görev almak ,çalışmak isteyen arkadaşlarımızın başımızın üstünde yeri olacak. Çünkü İşbölümü yapmak ve paylaşmak bizleri başarılı kılar.

 

Bizler Sabri Tümer, Saffet Açıkgöz ,Mehmet Şahan ve şu anda dernekte aktif olarak görev alan , sürekli etkinliklere katılan arkadaşlar ile beraber hareket ediyoruz.

 

İşini iyi bilen, iyi yapan, iyi yöneten çalışkan, başarılı, dürüst, bilgili ve tecrübeli arkadaşların yanında genç, dinamik ve heyecanlı büyük oranda yenilenmiş Yönetim Kurulu aday üyelerimiz bulunuyor.

 

Ben 1997 yılından itibaren çeşitli dönemlerde İstanbul şubesinde ve , Genel Merkezde görev aldım. Halihazırda genel Merkez ve Vakıf Yönetim kurulu üyesiyim.
Biz her zaman buradayız ve çalışıyoruz, işimizi yapıyoruz.

 

Gerek üye olarak gerekse kurullarda görev aldığım sürede, sorun çıkaran değil, çözüm üreten bir kişi oldum.

 

Derneğimize, üyelerimize ve Camiamıza daha iyi hizmet vermek için aday oldum.

 

Bilgi ve tecrübelerim, hizmet aşkım ve çalışma disiplinimle bunu başaracağım. Bulunduğumuz bu güzel kurumu, ekip ruhuyla,yöneteceğiz. Yetkin ve donanımlı ekiplerimizle Camiamıza ,Okulumuza ve üyelerimize yakışan en doğru ve en iyi hizmetleri üreterek, başarılı olacağız.

 

Birlik ve beraberliğimizin çatısını oluşturacak hiçbir olumsuzluğa meydan vermeden ilkeli, şeffaf tüm üyeleri kucaklayan ve hizmet eden diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek teşkil edecek bu derneğimizi en iyi bir şekilde hep beraber yaşatacağız.

ERYILMAZ LİSTESİNDE  Yönetim Kurulunda yer alacak isimler

 

CEYDA TÜFEKÇİ

BAYRAM ERAT

ÖZKAN ERSERİM

KEMAL AKSU

BÜLENT ALKAN

SEDA YAZGAN

A. NURPER BOZOK

Arife ÇELİK  Listesinin seçim bildirisi
11 Mayıs 2012

Arife Çelik / Özgeçmiş
İstanbul Yüksek Ticaretliler ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği’nin örgütlenme çalışmalarına 12 Eylül’ün en zor şartlarında başlayan ve ara vermeden devam ettiren Arife Çelik, İstanbul Ticari İlimler Akademisi’nden 1981 yılında mezun oldu. Aya Reklam Ajansı’nda muhasebe elemanı olarak işe başladı, Barış Basım Dağıtım ve Ren Yayınevi’nde yönetici, İstanbul Diş Hekimleri Odası’nda İdari müdür olarak görev yaptıktan sonra çalışma hayatını Elit Yayın Tanıtım Limitet Şirketi’nde ortak/müdür olarak devam ettirdi. 1994-96 yıllarında Dönem Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü üstlendi.
Meslektaşı Fethi Çelik ile evli olan Arife Çelik, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Leman Çelik’in annesidir.
Arife Çelik halen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Beyoğlu Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

MENSUP OLABİLMEK
VE BİRLİKTELİK İÇİN…

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneğimizin kuruluşunun üstünden 76 yıl geçti. Bu uzun sürede mezunlarımız ülkemizin gelişmesi için üzerlerine düşen görevleri canla başla çalışarak yerine getirdiler. Bilim insanı, öğretim üyesi, siyasetçi, yönetici, girişimci, serbest meslek sahibi olarak topluma öncülük ettiler. Ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden uluslararası üne sahip mezunlarımız olduğu gibi, iktisadi idari alanlarda eser vererek çığır açan insanlar arasına katılan mezunlarımız da oldu. Onların en büyük dileği derneğimizin gelişip güçlenerek bugünlere gelmesiydi.
Bugün burada bu güzel ve onurlu geçmişin devamı için toplandık. Bayrak yarışını öncekilerden alarak bizden sonrakilere devretmek istiyoruz. Bu nedenle, mensup olabilmek ve birliktelik için çalışmak şeklinde özetleyeceğimiz bakış açısıyla hareket etmeyi amaçlıyoruz. Bunun için;
1. Bilimsel çalışmaların en üst seviyeye çıkartılmasını,
2. Derneğimizin etkili bir sivil toplum kuruluşu (STK) haline getirilmesini,
3. Mezunlarımızın kuşaklararası ilişkilerinin güçlendirilmesini,
4. Gençleştirme çalışmalarına ağırlık verilmesini, hedefliyoruz.
Bilimsel çalışmaların en üst seviyeye çıkartılması: Tüzüğümüzün emrettiği gibi bilimsel eğitim kalitesinin yükseltilmesi, İktisadi Ticari Bilimler Fakültelerinin dünya standartlarında eğitim vermesiyle mümkündür. Bu nedenle eğitimin, mastır vb. programlarının takibi, ödüllendirmelerin çoğaltılması asıl hedefimiz olmalıdır. Dayanışmanın ve bilimsel rekabetin iç içe yürüdüğü, elle tutulur sonuçların elde edildiği ortamlar yaratmak derneğimizin amaçları haline getirilmelidir. Fakültelerle ilişkiler, öğretim üyeleriyle ve öğrencilerle daha sık bir araya gelmek çalışmaların ana eksenini oluşturmalıdır.
Derneğimizin etkili bir sivil toplum kuruluşu (STK) haline getirilmesi: 76 yıllık birikime sahip derneğimiz sadece mezunlarımızın değil, ilgi alanımızdaki herkesin ve her kesimin sorunlarıyla yakından ilgilenmek durumundadır. İktisat ve İdari alanlardaki yasaların insanlarımızın yararına iyileştirilmesi görevi meslektaş ve mensup olarak hepimizin ilgi alanına girmektedir. Evrensel insan hakları bildirgesinde ifadesini bulan insanların dil, din, ırk, siyasi kanaat ve düşünce farkı gözetmeksizin aynı amaçlar etrafında birleşmelerini sağlamak bizlerin de görevleri arasındadır. Sosyal ve kültürel örgütlenme alanında dünyanın en geri ülkelerinden biri olmamız, 76 yıllık bilgi birikimine sahip bizim gibi derneklere büyük sorumluluklar yüklemektedir. En eski yüksek okul, en eski dernek ve ilk karma eğitimin gerçekleştirildiği yer olmak bu sorumluluğu daha da artırmaktadır. Gelenekselleşmiş bilgi birikimimizi, örgütlenme deneyimimizi başkalarıyla paylaşmamız bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Bu alandaki yetersizliğimizin üstesinden gelmek başlıca amacımız olmalıdır.
Mezunlarımızın kuşaklararası ilişkilerinin güçlendirilmesi: Kuşaklararası ilişkileri güçlendirmek, üniversiteye adımını atan gençlerle, mesleğinin zirvesine çıkmış, adını ulusal ve uluslararası alanda duyurmuş mezunlarımızın çok daha aktif ve verimli biçimde bir araya getirebilmesiyle mümkündür. Bu yüzden yaşlılarımızı sıkıcı, gençlerimizi değerbilmez olarak nitelemekten kurtarmayı derneğimizin asıl amaçları haline getirmeliyiz. Bunun başarılması hem zor hem de kolaydır. Zordur, çünkü kuşaklararası ilişkilerin güçlendirilmesi aslında bir anlayış sorunudur. Öncelikle böylesi bir anlayışın derneğimizin içinde kök salıp yeşermesi gerekmektedir. Kolaydır, çünkü bilgi birikimine sahip üstatlarımızın paylaşacakları çok fazla, gençlerimizin bilgi birikiminden yararlanma istekleri ise çok güçlüdür. Derneğimiz yöneticilerine düşen görev, bu alışverişi öğretmen-öğrenci ilişkisiyle değil de, meslektaş-arkadaş ilişkisi içinde, kısaca mensup olabilmenin şartlarına uyularak sunabilecek ortamlar yaratabilmektir.
Gençleştirme çalışmalarına ağırlık verilmesi: Gençlikten anlaşılması gereken belli bir yaştır. Fakat bizim için gençlik aynı zamanda yeni fikirlerin, yeni ve verimli çalışma biçimlerinin ortaya konması anlamına da gelmelidir. Derneğimizin, özellikle mezuniyeti yakınlaşmış, hayata atılma heyecanı içindeki gençlerle ilişkisi çok önemlidir. Bu nedenle mezunlarımız arasındaki ilişkileri sıklaştırmak için yapmamız gereken çalışma gibi gençleştirme çalışmasına da ağırlık vermek asıl hedeflerimizden biri olmalıdır.

İstanbul Şubemizin 39. Olağan Genel Kurulunu yaptığımız bugün, geçmişten geleceğe aktaracağımız çok şey olduğu gibi, bugünden geleceğe bırakacağımız çok şeyler de vardır. Hayatlarının en güzel yıllarını bu camiaya hizmet vererek geçiren üyeler olarak mezunlarımızın daha iyiye, daha güzele layık olduklarını biliyoruz. Derneğimizin güçlenmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneğimizin mensubu olabilmenin coşkusunu yaşamak ve birliktelik için çalışmak hepimizin görevidir. Yönetime talip olanların ötekilerden farkı çalışmayı bizzat yüklenmek ve görevi yerine getirmenin huzuruyla bir sonrakilere devretmektir. Bizler bu zorlu göreve bu nedenle talibiz… Saygılarımızla.


Arife ÇELİK listesi Yönetim Kurul Adayları
Arife Çelik
Orhan Arabacıoğlu
Selim Halim Yalın
Sedat Erdem
Gökçe Ergenç
Ahmet Özyazı
Yönetime aday olan arkadaşlarımızdır.