Yıl:30  Sayı: 322  HAZİRAN  2012 Mükellef 

SSK Ümraniye Müdürü Coşkun BİLGİN
İSMMMO üyelerinin sorularını cevapladı

(1 nci Resim soldan İSMMMO Sekr. İhsan YALÇIN, SSK. Ümr.Md. Coşkun BİLGİN,  İSMMMO Ümr.Tems. Haydar TUNÇ )

SMMM Yeter GÜVEN  (2nci resim soldan 3 ncü) 'İŞÇİ GİRİŞ ÇIKIŞLARI KOLLUK KUVVETLERİNE DE BİLDİRİLECEK' cezası da var İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TÜM İŞ KOLLARINI SAYMIŞ ? 

Coşkun BİLGİN kolluk kuvvetlerine bildirimlerin cezası olup olmadığı tartışılır. Ancak ancak bize bildirimlerde sürelere dikkat edilmeli cezaları ağır dedi.

İSMMMO Ümraniye İlçe Temsilciliğinin 18/06/2012 tarihinde ;  SSK Ümraniye Şb.Md Çoşkun BİLGİN ile Ümraniye;Çekmeköy, Sancaktepe faaliyet gösteren meslektaşları bir araya getirdi ği toplantıya İSMMO Sekreteri M.İhsan YALÇIN VE Yönt. Kur Üyesi T.GÜLER'de katıldılar . İSSMMO Ümraniye Temsilciliği Bşk. Haydar TUNÇ, daveti kabul edişinden dolayı BİLGİN'e teşekkür etti. Sözü önce M.İhsan YALÇIN' sonrada SSK Ümraniye Md. Çoşkun BİLGİN'e verdi Konuşmalardan sonra soru cevap bölümüne geçildi.

İSMMMO sekreteri M.İhsan YALÇIN gündemde ki önemli konularda açıklamalar yaptı. 660 SAYILI KHK  İLE KURULAN  Kamu Yararını Gözetleme  Kurulundan (KYGDSÜK) sonra ..harçlar kanununda yapılan düzenleme ile SMMM'den 450 YMM'den  1800 TL AYRI BİR ruhsat  harcı alınmasına dikkat çekerek. Bunun denetçilik anlamında değerlendirilerek ayrı bir denetçi odası mı oluşturulacak  yolunda söylemeler var oda  olarak takipçisiyiz. dedi

YALÇIN  Kimi üyelerimizden şikayetler alıyoruz. Mükellef  bildirim formları ücretlerini  biz alamıyoruz  almaya kalkarsak müşteri kaybediyoruz şeklinde bu şikayetlerle ilgili benim şahsi kanaatim VUK 413 tebliğle istenen mükellef bildirimlerinde ücret alınması konusunda birlikte hareket edilir dik durulursa gelir elde edilir maalesef birlikte hareket etmeyi beceremiyoruz.

SSK Ümraniye Şb Md. Çoşkun BİLGİN SSK yeniden yapılanma çalışmaları ile yeni yasal düzenlemeler hakkında genel bilgiler verdi. BİLGİN Kamu çıkarını korumak adına sorunları dinlemek ve sorularınızı cevaplamak için sizlerle bir araya gelmekten bizlerde memnunuz HER ZAMAN SSK olarak birlikte haraket ederek sorunları aşabiliriz düşüncesindeyiz, toplantıyı düzenleyenlere teşekkür ediyorum şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Soru cevap oturumuna geçildi. Konuya hakimiyeti ile dikkat çeken SSK Ümraniye Şb Md. Çoşkun BİLGİN. SMMM Gülcan ÖZDEMİR 'in (tek resim) özellikle Muhasebecilerin yıllardır çözülemeyen büro su varken Bağ'kur dan değil SSK sigortalı olabilme isteğini  gündeme getirdi.  3568 sayılı meslek yasası değişikliği veya tebliğ ile sorunun çözülebileceği açıklandı. BİLGİN yeni yapılacak düzenlemelerle sorun çözülebilir dedi.

Oda Sekreteri İhsan YALÇIN işyerleri de çalıştırılacak elemanları mühendis, aşçı, odacı şeklinde  kodlama çalışmalarının asgari ücretten sigortalı gösteri mi engellemeye yönelik mi olduğunu sordu.

Coşkun BİLGİN Bu çalışmalar yapılıyor amaç kaçağı asgariye indirmek. Bir mühendisin asgari ücret üzerinden maaş almayacağı biliniyor. Dr. bir sağlık kurumunda asgari ücretle gösteriliyor.Bu gbi durumların önüne geçilme amaçlanıyor. İş adamlarının bu konudaki talepleri de önemli. Kodlama üzerinde çalışmalar sürecek dedi.

Suphi Ağırbaşın sorusu üzerine SSK kodları ile İş-Kur kodlarının uyumlu olmaması sorunları da dile getirildi. BİLGİN bununla ilgili genel düzenlemeler İş-Kurla yapılıyor dedi.

SMMM Yeter GÜVEN  'İŞÇİ GİRİŞ ÇIKIŞLARI KOLLUK KUVVETLERİNE DE BİLDİRİLECEK' cezası da var İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TÜM İŞ KOLLARINI SAYMIŞ ? 

BİLGİN kolluk kuvvetlerine bildirimlerin cezası olup olmadığı tartışılır. Sorun olduğu zaman bize bildirimlerin zamanında yapılıp yapılmadığı da bize sorulur kanaatindeyim.  Otellerde zorunluluk olduğunu biliyordum diğer iş dallarında zorunluluk  olduğunu bilmiyordum.  Ancak ancak bize bildirimlerde sürelere dikkat edilmeli cezaları ağır kurtuluş yok dedi.

Tüm dinleyicilerin sorunlarını ayrıntıları ile cevaplamaya çalışan BİLGİN'İ muhasebeciler soru yağmuruna tuttu.

Mükellef TV de toplantının tamamını izleyebilirsiniz şifresiz.... tık