Haber tarihi 22/09/2005

İstanbul YMM.Odası İki Yabancı Konuğu Ağırladı

İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın aylık toplantılarının eylül ayı konukları Amerika Birleşik devletleri Ohio Eyaleti CPA Odası Başkanı Clarke PRICE ile Fransa Nantes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yannic LEMARCHAND'dı. Toplantının oturum başkanlığını İstanbul YMM.Odası Başkan Yardımcısı İbrahim AKTAN yaptı.

İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı İbrahim AKTAN "Bu güne kadar yaptığımız toplantılarımızda Türkiye'nin ekonomik durumuna ayna tutmaya çalıştık. Yaptığımız bu toplantıların meslek mensuplarına katkı sağlayıp, bilgi birikimlerine ayna tutması yönünden faydalı olduğu inancındayım. Bu günkü toplantıda konumuz çok farklı olmasa da, bizim mesleğimizin dışarıda uygulamasının nasıl olduğuna dair konuklarımızdan bilgi alacağız." diyerek toplantıyı açtı.

İlk söz Fransa Nantes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Yannic LEMARCHAND'a verildi. LEMARCHAND yaptığı sunumda muhasebe mesleğinin avrupada gösterdiği gelişmeyi, dününü, bu gününü ve geldiği noktayı anlattı.

LEMARCHAND'dan sonra söz alan amerika Birleşik devletleri Ohio Eyaleti CPA Odası Başkanı Clarke PRICE' ise USD.'de meslek hakkında uygulamalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. PRICE Ohio eyaletinde-bizdeki muhasebe meslek mensupları anlamına gelen- CPA'ların tek unvan altında olduklarını söyledi ve YMM lerin yaptığı kamu adına hile denetiminden sorumlu ve yetkili kişiler olduğunu belirtti.Ohio'da 6 milyon nüfusa karşılık, 25 bin adet CPA bulunduğunu belirtti. ENRON olayları hakkında bilgi verdi denetimde çok başlılığın getirdiği her kurumun kendi standartlarını yaptığı için kendi denetçisini kendi atadığı için ENRON olaylarının çıktığı vurgusunu yaptı. Arthur ANDRESON  isimli bağımsız denetim şirketinin başına gelenlerin mesleği güveni azaltıp ABD 2 nci sırada iken 8 nci güvenilir meslek durumuna düştüğünü vurgulayan PRICE bunun üzerine Sorbanes OXLY yasasını 2002 ABD eyaletler üstü geçerli kıldık. Kamunun denetimde gözetimini artırdık Kamu yararını Gözetleme üst kurulunu KYGK kurduk. sizdeki YMM lerin sorumluluk görev ve yetkilerinin bu kurul aracılığı ile bizlerde kullanacağız. Bizde de sizde olan SPK,BDDK, EPDK gibi kurullarca değil lyetkilendirme ve lisanslama  KYGK tarafından yapılacak  Denetim ve Muhasebe standartları Sarbones OXLEy yasasından sonra tek yetkili kurul KYGK tarafından düzenlenecek dedi.

Toplantının sonunda konuklar katılımcıların sorularını cevapladılar. Soru cevap bölümünden sonra söz alan İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Sezai ONARAL davetlerine icazet edip toplantıya katılan konuklara bütün üyeler adına teşekkür etti ve kendilerine İYMM.Odası adına birer plaket sundu.

Konuşmacıların yaptığı konuşmanın Türkçe çevirisi için tıklayınız