Yıl:30  Sayı: 320 NİSAN 2012 Mükellef 

 
KYGDÜK Başkan Yard. Uğur SAÇMACIOĞLU:
BAĞIMSIZ DENETİM YAPACAK FİRMALARIN, KİŞİLERİN AKREDİZASYON İŞLEMLERİNİ KAMU GÖZETİM KURUMU YAPACAK DEDİ
 

 

İstanbul YMM Odasının 27 Nisan 2012 Tarihili üyelerini bilgilendirme toplantısının konuğu 660 sayılı kanun Hükmünde Kararname ile kurulan, Kamu Yararını Gözetleme ve Denetim Standartları Üst Kurulu (KYGDÜK)  Başkan yardımcısı Uğur SAÇMACIOĞLU'  (tekresim solda) kurulun yaptığı çalışmalar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.  Oturum başkanlığını  İYMMO Bşk. Yard. H.İbrahim AKTAN'nı  yaptığı toplantıda SAÇMACIOĞLU   6102 sayılı yeni TTK amir hükümleri çerçevesinde  ve diğer ülkelerde geçiş süreçleri de gözlenerek Bağımsız denetimde kimlerin nasıl yetkilendirileceklerine karar verme sürecinde olduklarını ve mevzuatlarının hazırlıklarının devam ettiğini vurguladı.

 SAÇMACIOĞLU ' Önce Uluslar arası denetim üst birliklerine KYGDSÜK lu Akredite olacak. Sonrada uluslara arası Bağımsız Denetim yapacak kişi ve kurumlar Akredite olmaları için Gözetim Kurumumuzdan yeterlilik ve yetki belgesi  alacak. dedi.

2006 tarihinde önce alınmışlar için sorun olmadığı şeklinde açıklamalar yapan SAÇMACIOĞLU Denetçiyi belirleme sınavlarını gümrük müşavirliklerinde olduğu gibi A-B-C sınıfı katagorilere ayırmayı düşündüklerini açıklayarak A sınıfı sınavlarını vermişlerin  her alanda denetim yapamaya yetkili olacaklarını şeklinde açıklamalar yaptı Üyelerin sorularını cevaplayıp öneri ve taleplerini not aldı.

Soru cevap bölümünde toplantıda bulunan CHP eski Milletvekili TÜRMOB Onursal Bşk. Mustafa ÖZYÜREK, TÜRMOB yaptığı ve denetimde yeterlilik verdiği kişilerin durumlarının ne olacağına açıklık getirilmesini istedi. Mazars Denge YMM lik ve Bağımsız Denetim AŞ kurucu ortak baş denetçisi L. Aslan ÇOŞKUN, Akredite konusunda uluslar arası ilgili kurumların kriterlerini yerine getirerek akredite olduk. 2 nci bir akredite luzum neden görülüyor ? YMM Ayfer GÜLSOY'un neden Maliye bakanlığına kurum bağlandı ? Bazı ülkelerde Gümrük ve sanayi bakanlığına bağlı olduğu söyleniyor şeklindeki soruları da cevaplayan SAÇMACIOĞLU 2 gün önce KYGDSK yasasında değişikliğin olduğunu da vurguladı.

 

Toplantının 2 nci oturumunda İYMMO başkan yardımcısı Sabri  TÜMER TÜRMOB'un  açtığı Quiz sınavlarına 8 YMM odası  olarak girmeme kararını niçin aldıklarını  açıkladı. Bu kararlarına SMMM odalarının da  katıldığını vurguladı

 

Toplantının tamamını Mükellef TV Eğitim bölümünde 3 bölüm  seçip izleyebilirsiniz..tık