Yıl:30  Sayı: 322  HAZİRAN  2012 Mükellef 

 
BSMMMO Başkanı Mesut TOPÇU

Aday olmadığını deklere etti


TÜRMOB bağlı  odalarının ç
oğunda yaklaşan 2013 yılı seçimleri için hazırlanan gruplarda seçim kulisler başladı. Türkiye Meslekte Birlik Platformuna (TMBP)bağlı gurupların olduğu  32 ilde ki bazılarında 2013 yılı başkan adaylarını belirlediler. 

MDBG 'nun  Bursa SMMMO Bşk. adayı Ali Nazım TEKELİOĞLU olarak açıklandı. Bizde Bursa SMMMO BAŞKANI Mesut TOPÇU' ya  ADAY OLACAKMISINIZ ? sorusunu yönelttik

Bursa SMMMO'nın  2013 yılında yapılacak seçimlerinde Bursa ÇDMB gurubundan 2008 yılında başkan seçilmiş 2 dönemdir odanın başkanlığını yapan  Mesut TOPÇU 2 dönem yeter diyerek 2013 yılında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını gazeteniz Mükellef' e deklere etti. Mesleki Mücadele ihtiyaç duyulduğu anda
 her zaman hazır olacağını vurguladı.

Bursa SMMMO ÇDMG dan seçilmiş başkanı TOPÇU yönetimde sandalyesi bulunan guruplarla her dönem olduğu gibi uyum içerisinde başarılı bir yönetim sergilediğini vurguladı. Örnek olarak ta birlikte yapılan Milli, Dini bayram kutlamalarını, mesleki, sosyal kültürel ve kent içi etkinlikleri gösteren  Bşk. TOPÇU 13 haziranda 2012 tarihinde angaryalara hayır mitingimize 2000 aşkın kişi ile en yüksek katılım Bursa'da gerçekleştirilmiştir. dedi. Bu uyumda katkı sağlayan kurullardaki tüm arkadaşlarıma oda çalışanlarımıza sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.

3568 sayaılı kanununuzu değiştiren 5786 sayılı kanun ile  2010 yılında Seçim sisteminiz nisbi temsile dönüştü 2 dönemden fazla aday olamama amir hükmü 3568 sayılı meslek yasanıza kondu. Bir döneminiz daha var. Neden bir daha aday olmuyorsunuz ? 

TOPÇU Aday olsam eminim çoğunluğun desteğini alırım. 2 dönemdir görevdeyim aynı görevde uzun süre kalmak kendini tekrarlamak istemiyorum. Kendini tekrarlamayacaksa veya yeterli çıta yükseltici çalışmayı yapabileceğine kendi güveniyor tabanı  güvenip destekliyorsa 2 dönemden fazla aday olunmasında bir sakınca da görmüyorum.

 Bülent ÇETİN'in temsil ettiği gurupla ÇDMG birleştiniz seçim ittifakı mı ? birleşme mi.? 

TOPÇU; Bülent bey temsilcisi olduğu gurup bizimle birleşmek istedi gurubumuzda uygun gördü. Gerekli olanda birleşme idi. İttifak değil.

Bursa ÇDMG seçimlerinde başkanlık ayrı oylanıyor başkan adaylarının listeleri de ayrı oylanıyor du. Dernek yapılanmanız vardı. Gurup içerisinde aday adaylarını belirleme seçimleri dernek çatısı altında mı  Yoksa MB Platformunda olduğu  gibi aday adaylarınız derneğe mi başvuracak  bir değişiklik var mı ? 

TOPÇU; Bizde dernek yok gurup var. Ben başkanlığın ayrı seçimle belirlenmesini diğer adayların belirlenmesinde gurup içi konsensüsün sağlanmasını istiyorum.

Meslekte Dayanışma ve Birliği gurubu seçim startını verdi. Başkan  adayları Ali Nazım TEKELİOĞLU . Sizin guruptan Ali Ekber KARTUM, Servet KURU, Ahmet Hikmet SÖNMEZ in isimleri yanı sıra Raşit GÜRBÜZ'ün de başkan aday adaylığı için adı geçiyor. Kulisler başlamış. Sizin gurubun seçim takvimi ne zaman başlar.

TOPÇU ; Kulisler başlaması normal. Bahsi geçen isimlerin birbirinden değerli arkadaşlarımız. Tatil mevsimi dinlenmek gerekli. Liste belirlemek için erkende.Başkan adayımızı seçimle belirleme süremiz . Eylül ekimde başlar ve seçimle olur. 2013 Martın da da.listemizi belirlenme girişimlerimizi  sonuçlandırırız   diyerek sorularımızı cevapladı.

Mükellef  Diyor ki...

TOPÇU başkanlığı döneminde BURSA SMMMO odası basına karşı şeffaf bir tutum izlenmiş. Her toplantı ve sosyal aktivitelerine davet edilmişiz. Ayrıca basın Müşavirleri Sinem KARABULUT'un da görevinde son derece başarılı olduğunu belirtmek isteriz.

İstanbul da göze batan ortanın sağı ile ortanın solu guruplardaki ayrı hareket etme bize göre bağnazlık derecesinde.  BURSA SMMM Odasın da  oda seçimlerindeki Nisbi Temsil değişikliğinden öncede  Yönetim kurulları zaman zaman  2- 3 guruptan oluştu. TOPÇU döneminde olduğu gibi Bursa da her dönem ayrı guruplardan seçilenler  uyum içerisinde BURSA SMMMO yönettiler.  

TOPÇU döneminde kurumsal şeffaf yönetişim anlayışı tam oturdu. YMM eleştirmenin hiç bir faydasının olmayacağını da kürsülerden tesbitlerimize göre    ilk söyleyen SMMMO başkanı da TOPÇU'dur. TOPÇU bizde  doğru olanları söylemekten her hangi bir nedenle çekinmeyen bir izlenim bırakmıştır.

Oysa Nisbi temsilli seçimlerden sonra İstanbul'da Yönetimi oluşturan iki grupta bağnazlık derecesinde ayrı hareket ediyor. AK partinin tutumu ana neden olmanın yanı sıra bu ayrı hareket tarzını körükler vaziyette. Örneğin Maliye bakanı ŞİMŞEK'in İSMMMO ve diğer odaların faaliyetlerine hiç ilgi göstermediği ortadadır. Oysa Meslekte Birlik Gurubunun her aktivitesine katılmıştır. Hatta TÜRMOB faaliyetlerini de katılmıyor.  Bila mecbur sadece bürokratlar düzeyinde temsilciler gönderiyor. Bu bürokratların mesleği küçümser vaziyette açıklamalarına da şahit olduk. AKP nin daha önceki Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN TÜRMOB camiası ile  bizzat ilgileniyordu.

Önerimiz Bursada ki birlikte hareket etme kültürünün diğer SMMM odalarında örnek alınması ve AKP nin özellikle Maliye Bakan'ı ŞİMŞEK'in ülke ekonomisinin gelişmesine en çok katkı sağlayacak muhasebe ve denetim mesleğine zarar verici ayrımcı davranışlarını bir an önce terk etmeleridir.

15/06/2012