Yıl:30  Sayı: 317 EKİM 2011 Mükellef 

SimgeRA XXVII. SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Öğr. Gör. YMM Bahri Olgun’un yaptığı SimgeRA Yeminli Mali Müşavirlik, 1998 yılından bu yana sürdürdüğü, geleneksel seminerlerinden XXVII.’sini 29 Ekim 2011 Cumartesi günü Kumburgaz Artemis Marin Princess Otel’de gerçekleştirdi. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun anlatıldığı çalışmada özellikle, 2012 sonrası “Yönetici ve Ortakların Sorumlulukları” irdelendi. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte özellikle VUK’nun, Borçlar Kanunun da değişmesi gerektiğinin altı çizilerek; 6102 sayılı kanun henüz yürürlüğe girmeden, uygulanabilmesi için 6103 sayılı kanun çıkarıldığı daha bugünden Bakanlıkların dahi adının değiştiğini ve Gayri faal ve yetkisiz, kurulsuz kalmış şirketlerin akıbetlerinin kesinlikle çözülmediği vurgulandı.

Çalışmaya, 2011 yılını değerlendirerek başlayan Bahri Olgun; Kriz’in devam edeceğini, cari açık ve dış borç artışının devamı halinde, bu günlerde inceden su sızdıran, sürahinin bir gün çatlayacağını vurguladı.

3 oturumdan oluşan çalıştayın, tüm konuşmasını gerçekleştiren Bahri Olgun; “SimgeRA ailesi olarak yaptıkları eğitimi kazanç kapısı olarak görmediklerini, bilgiyi paylaşmanın sevgiyi paylaşmakla eş olduğunu” belirtti.

Aralık ayının 17’sinde Dönem Sonu İşlemleri ve UFRS’nin anlatacağı bir günlük seminer düzenleyeceklerinin altını çizen Olgun, sürekli değiştirilen mevzuatın kendisini de, mesleki camiayı da, mükellefleri de yorduğunu vurguladı.

Yeni TTK’nın, raporlama ve değerleme hükümlerinin Maliye Bakanlığının işine gelmeyebileceğini hatırlatarak, “umarım orasından burasından delinen bir yasa olmaz” dedi.

Gerek bilgi birikimi gerekse kayıt içilik anlamında, UFRS’nin arzuladığı şeffaflık, doğruluk, gerçeklik ve açıklık hükümlerine ulaşılmasının güç olduğunu belirterek; “Ekonominin en önemli ayaklarından biri olan “Devlet ve Vergicilik” gerçek kazançlardan alınan, kümeste yakalan Kaz’lardan alınmayan, güler yüzlü, cezalandırıcı anlayıştan uzaklaşmış bir maliye anlayışı ile şekillenir” dedi.

Yeni TTK’nın denetimi önemsediğini, ancak denetçiyi şirket olarak tanımladığını, bunun da şuan ki meslek mensuplarının yapısı içinde güçlükler yaratacağını ve an az 8 -10 yıllık bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu belirtti. Herkes SPK sınavlarına giriyor, sonu bile belli değil. Bizler de YMM. Olmak için Türkiye’nin en zor sınavına girdik. Bugün ciddi anlamda tenzili rütbe ile karşı karşıyayız. Sevgili Türmobcular da bu durumdan hiç rahatsız değil. Yıllarını bu işlere vermiş YMM. olmuş, uzman olmuş kişilere; ‘’ siz denetimi bilmezsiniz ‘’ hadi 1 yıllık Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerle beraber SPK sınavına giriverin nasılsa geçersiniz deniliyor, bu günkü davranışın tercümesi budur. Yada ben böyle anlıyorum. Oh ne ala memleket. Buradaki sorun sınava girmek-geçmek değil. Yılların Yeminli Mali Müşavirlerine reva görülen durumdur’dedi.  YMM Bahri Olgun çalışmanın sonunda yol arkadaşlarım dediği iş arkadaşlarını yanına alarak, katılanların görüş ve önerilerini dinledi. Emeği geçen ve katılanların hepsine teşekkür ederek çalıştayı bitirdi.

Katılımcılara sertifikaları verildi.