Yıl:30  Sayı: 317 EKİM 2011 Mükellef 


İYMMO TTK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

27 Ekim 2011 tarihinde düzenlenen İYMMO'nın yeni TTK bilgilendirme toplantısının  1 nci bölümünde konuk konuşmacı İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Dr. Mehmet KOÇ KDV iadelerinde yaşanan problemleri YMM' liğin durumu ve sorunları anlattı. KOÇ yaptığı konuşmada Aksaklıkları biliyoruz. Birikmiş dosyalar var. Bunun nedeni Vergi Denetim Birimlerinin kurulmasıdır ve bu dosyalara bu birimlerin bakmasının beklenmesidir. Vergi Denetim Birimleri kuruldu  ancak İstanbul'da birimleri yok. 2000 yeni Gelir Uzmanı aldık işi hızla öğreniyorlar.  Ayrıca her vergi dairesine 3 tane KDV iadesi birimi kuruyoruz. işler daha da hızlanacak.diyerek.

 

YMM' liğini durumuna da değinen KOÇ YMM lerini durumu bizim gelir uzmanları gibi karışık.Yeminli Mali Müşavirler biz yeminli isek raporumuza itibar edilmeli. Edilmeyecekse neden yemin ettik düşüncesindeler ve haklılar. raporlarınızı bir an önce vergi dairesine verin vergi dairesi zaten eksikleri size bildirecek. KDV iade servisleri YMM lerin ofisleri gibi çalışıyor. YMM'in sistemde ki rolü nedir. Bu soruna açıklık getirip yeniden gözden geçirerek sağlam temele oturtmalıyız dedi.

 

6111 sayılı vergi affı konusunda bilgiler veren Dr. Mehmet KOÇ  Neticeden memnunuz. Vergi affından yararlanıp borçlarını ödeyemeyen veya ödemeyenlerin oranı % 14 lerde % 76 sı düzenli ödüyor. Temennimiz böyle devam etmesi. Ödeyemeyenler için yapılabilecekler üzerinde çalışacağız dedi.

 

Mehmet KOÇ Zorda olsa Vatan Caddesine gerekli inşaat izinlerini alarak yeni binanın temelini dün attık. Deprem dolayısı ile şaşalı bir temel atma töreni yapmadık. Bende Van ilimizde deprem nedeni ile ölenlere rahmet ve milletimize başsağlığı diliyorum dedi.

 

İYMMO Başkanı Sezai ONARAL yaptığı konuşmada Van Depremi nedeni ile üzüntülerini dile getirip taziyede bulundu. ONARAL  sayın vergi dairesi başkanımız KOÇ'a davetimizi kabul edip sorunlarımıza gereken önemi göstermelerinden dolayı hepiniz ve şahsım adına teşekkür ediyorum. KDV iadesinde yaşanan sorunları çözmek için yaptığı çalışmalardan ve Vatan Caddesindeki binanın temelini atma konusundaki yoğun zor uğraşlarından dolayı kendisini kutluyorum. Biliyorsunuz bende defterdarlık yaptım bu işlerin zorluğunu bilirim dedi. Toplantının birinci bölümü  KOÇ'un Yahya KIZILDÖK, Mustafa BUZLE,Hüseyin GÜL ve Dr. Atilla UYANIK'ın sorularını cevaplaması ile son buldu.
 

TOPLANTININ 2 NCİ OTURUMUNDA YENİ TTK MASAYA  YATIRILDI,
 

İYMMO Başkan yardımcısı Vehbi KARABIYIK'ın yönettiği oturumda; Sırasıyla Prof. Dr. Rüstem HACIRÜSTEMOĞLU Kurumsal yapılar,Finansal tablolar, risk ve analizler üzerine açıklamalarda bulundu. Arif AYTOLUN Denetim işine açaklık getirdi. Piyasadaki meslek mensub yapısını açıkladı. İşlem Denetçisi, Özel Denetçi  tabirlerini açıkladı. Özünde bu işleri SMMM ve YMM ler yapacakltır dedi.

Konuşması ile tepki alan  Nazım hikmet artık sizin döneminiz yeni TTK ile bitti Bizlerin bağımsız denetçilerin dönemi başladı. UFRS, TFRS öğle anlatıldığ gibi kolay değil öğrenilmeli. Yabancı dil bilen yeni gençlerden kadrolar oluşturmlısınız. Hepiniz kıymetlisiniz ancak Yeni TTK kanun ile hiçbirşe eskisi gibi olmayacak Vergi için mali tablolar hazırlanmayacak. Bizler Yeni TTK ile Bankalar, şirketler ve kamu için bilançolar hazırlayacağız. Hepiniz çok kıymetlisiniz ancak yeni döneme iyi hazırlanmalısınız.dedi.

 

Hikmetin konuşmasına oturum başkanı Vehbi KARABIYIK tepkisini koyarak. uluslar arası bağımsız denetim şirketlerinin  kazançlarının % 30 vergidendir. Bizlerde bu işi çok iyi biliyoruz. Bu odayı ve bu birlikteliği bu mesleği yaşatacağız dedi.

 

Toplantı plaket töreni ile son buldu.