Yıl:30  Sayı: 319 ARALIK 2011 Mükellef 


YAZICI KAMU GÖZETİM KURUL
ÜYELERİ BELİRLEME ÇALIŞMALARI TAMAML
ANDI
06 Aralık 2011 tarihinde, Ankara YMM odasının Gazi Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 'Yeni TTK Ticari hayatımıza getirdikleri ' isimli paneli 500 kişilik salonda 100'e yakın kişide ayakta izledi.

Sunuş konuşmalarını AYMMO Saymanı Fikret BAŞ'ın yaptığı panelin açılışında sırasıyla AYMMO Bşk. Sami KAZICI, TÜRMOB Gn. Bşk Nail SANLI Maliye Bakanlığı GİB daire Bşk.Yard. Mustafa GÜNEŞ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza AYHAN Gümrük ve Ticaret Bakanı  Hayati YAZICI yeni TTK ve 660 sayılı KHK ile kurulan Kamu Gözetimi ve Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu ile ilgili görüşlerini açıkladılar. Gümrük Ticaret Bakanı YAZICI, TTK ile ilgili 20 adet yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü belirtip Kamu Gözetim Kurulu üyelerinin de belirlenmesi çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Bakan YAZICI Gazeteniz  Mükellef 'in  Kurula atanacak başkan belli oldu mu sorusuna çalışmalar son aşamasında önümüzdeki günlerde açıklarız dedi.

Prof. Dr. NEVZAT SAYGILIOĞLU'nun yönettiği panelin 1.nci oturumunda Yeni TTK ile sermaye şirketlerinin durumu ele alındı.SAYGILIOĞLU, Önümüzdeki günlerde ŞİRKETLERDE BAĞIMSIZ DENETİM KURULU ÜYESİ ATANMASI ZORUNLULUĞU  GÜNDEM OLUŞTURACAKTIR DEDİB

Doç. Dr. Orhan ÇELİK'in yönettiği 2. oturumda ise  yeni TTK ve 660 sayılı KHK nin Muhasebe mesleğine ve denetime etkisi en ince ayrıntısına kadar tartışıldı. 2. Oturumun konuşmacılarından Prof.Dr. Recep PEKDEMİR soru cevap bölümünde cevaben UFRS yatırım yapacak sermaye şirketlerine uygulanır.Ülkemizde vatandaşta esnafta şirketlerde borçlu bu ortamda UFRS ve Bağımsız denetimden bahsetmek lüks şeklinde açıklamalar yaptı.

Panelin tamamını Mükellef TV Eğitim bölümünde 5 bölüm  seçip izleyebilirsiniz..tık