Yıl:30  Sayı: 318 KASIM 2011 Mükellef 

 

İTİMAT Bağımsız Dent. ve YMM'lik AŞ Seminerinde Av.Z.DEMİR
"Sözleşme  Ticaret hayatının Anayasasıdır "


Bağımsız Dent. ve YMM'lik AŞ  Yeni TTK 'nu  İş ve Ticaret hayatını düzenleyen yasalar çerçevesinde tarafların hukuki sorumlulukları ile ilgili yeni düzenlemeler başlıklı 16 Kasım 2011 tarihli seminerin'de çalışma hayatı ele alındı. İtimat AŞ Yönt. Kur. Başkanı CPI ve YMM Burhan SARIOĞLU'nun açılış konuşmasının ardından seminerde sunumda bulunan Av. Zeki DEMİR İşçi ve işveren sorumluluklarına dikkat çekerek uyuşmazlıklarda, Mahkemeler İşçinin hamisi
gibi davranır uyarısında bulundu. DEMİR Tarafların  Yazılı Özel Anlaşma ve Sözleşme yapması gerektiğini anlatıp Sözleşme Hukuku; İş ve Ticaret hayatının Anayasasıdır dedi. 

 

Doç Dr. Murat ENGİN yaptığı konuşma da;  yetkili ve ehil olmayanların ehil olmadıkları işlerde çalıştırılmasının  sözleşme olsa da işveren açısından kusur teşkil edeceğini vurgulayarak Yargıtay kusursuz sorumluluk ilkelerini uygular dedi.

 

Muhasebeci ve denetçilerin yoğun ilgi gösterdiği (soldaki resim )seminer de Avukat Zeki DEMİR Yeni TTK ve mevcut yasalar çerçevesinde şirketlerin hukuksal yapılanmasını detayları ile anlatarak anında yönetilen soruları cevaplayacağını belirti.

DEMİR şirketlerde Yönetim Kurulu üyelerinin ve yöneticilerinin sorumluluklarının kaldırılması yönündeki yeni düzenlemeleri  ayrıntıları ile açıkladı.

 

Yargıtay kusursuz sorumluluk ilkelerini uygular

 

Galatasaray Üniversitesi İş Hukuku öğretim görevlisi Doç. Dr. Murat ENGİN  ehliyetli ve yeterli olmayanların ehil olmayan işlerde çalıştırılmalarının doğuracağı sorunlara değinip sözleşme olsa da işveren açısından kusur teşkil edeceğini vurgulayarak Yargıtay kusursuz sorumluluk ilkelerini uygular dedi. ENGİN işçinin çalışacağı alandaki korkulukların  66 cm olması gerekirken  iş kazası sonucunda yapılan tetkiklerde  65,5 olduğunun kazaya sebebiyet vermesinin tesbit edilmesi sözleşme olsa da işveren kusursuz sorumluluk ilkelerine aykırı davrandığı için suçludur açıklamasını  yaptı.

 

YMM ve SMMM mesleğinin sorumluluk alanı...

 

Kapanış konuşmasında SMMM ve YMM lerin karmaşık mevzuat içerisinde hizmet verdiğine dikkat çeken İTİMAT AŞ Yönetim kurulu başkanı  YMM Burhan SARIOĞLU Ticaret ve Çalışma hayatını düzenleyen yaklaşık 45- 46 civarında yasayı takip etmek durumundayız.  Sorumluluklarımız ağır buna rağmen gereken ilgiyi işverenlerden göremiyoruz. Onların sorumluluklarını da takip ediyoruz. Bu zor işin üstesinde ekip  çalışması ile gelinebilir. Bu toplantıların amacıda karmaşık mevzuatta dikkat edilmesi gerekenleri ortaya koymaktır.  dedi

SARIOĞLU Seminerlerimiz devam edecektir. Mükellef Gazetesinden çoğumuzun  Mükellef Osman dediğimiz Osman ERTEM yıllardır sorunlarımızı yakından takip edip kamuyu bilgilendiriyor kendisine teşekkür ediyorum kendisi ile Faaliyet denetimi ve Şirketler de İç kontrol sistemlerinin öneminin artacağı üzerinde konuşuyorduk onunda hatırlatması ile ekip çalışmalarımız çerçevesinde seminer programlarımıza önümüzdeki aylarda alacağımızı duyurayım. Desteklerinden dolayı  Syn. Hüseyin KALENDER'e  Partnerimiz Mizan Hukuktan güzel anlatımlarından dolayı Av.Zeki DEMİR'e Sayın hocam Murat ENGİN ve bizleri yalnız bırakmayan saygın katılımcı dostlarımıza teşekkür ediyoruz diyerek oturumu sonlandırdı.

 

Seminerin tamamı Mükellef TV  Eğitim bölümünde 2 bölüm seçip izlemek için ....tıklayınız

 
Mizan Hukuk 'kurucu Ortağı Avukat Zeki DEMİR ve  İtimat YMM AŞ  Birlikte Hazırladıkları  Hazırladıkları Şirketlerin Hukuksal  Yapılanması Kitabının tamamı için tıklayınız..............

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE YÖNETİCİLERİN HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUKLARI VE BU SORUMLULUKLARIN KALDIRILMASI YÖNÜNDE DÜZENLEMELER.

Açıklama: C:\Users\adede.ITIMAT\Desktop\igaf-polaris-logo.pngAçıklama: C:\Users\adede.ITIMAT\Desktop\igaf-polaris-logo.png

            Hazırlayan ve Sunan                   : Av. Zeki DEMİR

Anlatımın yazılısını okumak için tıklayınız